Różnica wynosi nawet 700 złotych. Wystarczy pamiętać o jednej rzeczy składając PIT
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że może liczyć na ulgę na Internet, nawet w wysokości 760 złotych za osobę. Istotne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów i pamiętanie o najważniejszych zasadach limitujących wykorzystywanie ulgi.
Ulga na internet przysługuje każdej osobie fizycznej, która wypełnia deklarację PIT. Odpowiednią deklarację możemy złożyć dzięki dokumentom: PIT-37, PIT-36, PIT-28 oraz poprzez załącznik PIT/O.
Trzeba pamiętać o paru ważnych kwestiach, jeżeli chodzi o rozliczanie się z tytułu ulgi na internet. Odliczana jest ona bowiem od przychodu lub dochodu, ale nie obowiązuje osób, które koszty użytkowania internetu zaliczyły do kosztów uzyskania przychodu.
Wielu Polaków może cały czas nie zdawać sobie sprawy z tego, że może liczyć ulgę, pomagającą pokryć koszty z tytułu użytkowania internetu. A ten, szczególnie w dobie pandemii, jest niezwykle ważny i statystycznie używamy go o wiele więcej i dłużej.
Na ile możemy liczyć? Zgodnie z wyjaśnienie Krajowej Informacji Skarbowej, ulga może wynieść nawet 760 złotych dla jednej osoby fizycznej. Należy pamiętać, że jest to kwota, o którą zostaje pomniejszona podstawa opodatkowania. Jest ona objęta podatkiem wynoszącym 17%, przez co realna różnica między kimś, kto skorzystał z ulgi, a kimś, kto z niej nie skorzystał wynosi ok. 130 złotych (zakładając, że mają taką samą sytuację podatkową).
O czym należy pamiętać składając wniosek o ulgę za internet?
Jest jedna niezwykle ważna rzecz, którą należy mieć w głowie, gdy będziemy korzystać z ulgi. Nie przechodzi ona na kolejny rok, a należy się nam maksymalnie na dwa, następujące po sobie lata. Oznacza to, że o ile w danym roku nie odliczymy wydatku na internet z powodu braku dochodu, ulga nie przechodzi na następny.
Dlatego wypełniając deklarację warto pamiętać, aby rozliczyć się z tego tytułu ponownie, w kolejnym zeznaniu podatkowym. Tak samo osoby, które w ubiegłym roku skorzystały z ulgi, powinny pamiętać, aby zrobić to także w tym roku. Inaczej ulga przepada.
- W sytuacji gdy faktura za korzystanie z sieci Internet wystawiona jest na imię i nazwisko obojga małżonków (oboje są odbiorcami usługi) i w roku podatkowym ponosili wydatki z tego tytułu, to każde z nich może skorzystać z odliczenia kwoty, maksymalnie do wysokości limitu 760 zł. Tzn. jeżeli małżonkowie wydatkowali z tego tytułu np. łącznie 800 zł, to każdy z nich może odliczyć po połowie tej kwoty lub w proporcjach przez nich ustalonych. Ważne jest, aby nie odliczyć tej kwoty dwa razy” – czytamy na stronie KIS.
Istotną rzeczą jest posiadanie dokumentów potwierdzających poniesione przez nasz koszty. W praktyce oznacza to nie tylko fakturę – może to być równie dobrze umowa i potwierdzenia przelewów. Ważne, aby zawierały informacje, takie jak dane identyfikujące kupującego, dane sprzedającego, rodzaj zakupionej usługi oraz kwota zapłaty.
Ulga należy się wyłącznie na internet. Nie pokryjemy nią kosztów instalacji bądź rozszerzenia infrastruktury internetowej, zakupu nowych części komputerowych czy modernizacji naszej sieci domowej.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Joanna Kurska trafiła do szpitala po koncercie. Oczekuje na poród
- Miliony osób otrzymały dziś specjalnego SMS-a. Rząd ostrzega obywateli
- 4-latek nagle zniknął. Po 2 latach policja poznała prawdę
Źródło: money.pl, kis.gov.pl