Minister zdrowia przekazał wiadomość
Jakub Kaminski/East News
Monika Majko - 16 Lutego 2021

Minister zdrowia poinformował o tendencji rosnącej liczby zakażeń

Już na początku tygodnia minister zdrowia Adam Niedzielski wskazywał, że obserwujemy nowy trend. Dziś z rana szef resortu zdrowia potwierdził, że mamy w Polsce do czynienia z odwróceniem tendencji w związku z liczbą zakażonych koronawirusem.

Minister zdrowia potwierdził, że po raz pierwszy od wielu tygodni znów mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażonych wirusem SARS-COV-2. Adam Niedzielski ostrzegł Polaków, że taka sytuacja może wiązać się ze znacznym wzrostem ryzyka przyspieszenia epidemii.

Minister zdrowia ostrzegł Polaków przed odwróconą tendencją w liczbie zakażeń COVID-19

- Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik - 5178 nowych zakażeń - jest o ponad 1 tys. większy niż tydzień temu. Trend dla tygodniowej stopy wzrostu (średnia ruchoma 7-dniowa) po raz pierwszy od połowy listopada (pomijając anomalie postświąteczną) jest dodatni -przekazał minister zdrowia na swoim Twitterze we workowy poranek.

Wczoraj Adam Niedzielski wskazywał, że ostatnie wyniki dotyczące liczby dziennych zakażeń koronawirusem w Polsce wskazują na nowy trend, a liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 jest o kilkaset wyższa, niż w poprzednim tygodniu.

- To trend, który do tej pory przez wiele, wiele tygodni nie miał miejsca, bo do tej pory obserwowaliśmy przede wszystkim zmniejszenie dziennej liczby zakażeń - tłumaczył Adam Niedzielski.

Miliony Polaków mogą zyskać nawet 760 zł, małżeństwa 1520 zł. Wystarczy odliczyć ulgę za internetMiliony Polaków mogą zyskać nawet 760 zł, małżeństwa 1520 zł. Wystarczy odliczyć ulgę za internetCzytaj dalej

W poniedziałek potwierdzono zakażenie koronawirusem u 2543 osób, a zmarło 25 chorych. Od połowy zeszłego tygodnia wzrasta liczba zakażonych, a średnia w tygodniu wzrosła o blisko 5 proc., do poziomu 5 544. Ja podkreślił minister zdrowia, obecna tendencja wzrostowa wiąże się z ogromnym ryzykiem przyśpieszenia epidemii.

- Widzimy to też na poziomie wskaźnika R - wskazał minister Niedzielski, dodając, że w Polsce oscyluje on w granicach 1.

Jeśli wskaźnik ten znajduje się powyżej 1, oznacza to, że jednak zainfekowana osoba zaraża więcej niż jednego człowieka. W ostatnim czasie zleca się również więcej badań w kierunku wykrywania wirusa SARS-COV-2 oraz wykonywanych testów diagnostycznych. Są to wzrosty odpowiednio o 4 proc. i 7 proc., w porównaniu do zeszłego tygodnia.

- Znajdujemy się w takiej sytuacji, że odwraca się trend. Z dotychczasowej sytuacji, kiedy mieliśmy do czynienia ze stale malejącą liczbą przypadków, mamy pierwszy tydzień, czy pierwsze dni, kiedy ta tendencja się odwraca. I mamy systematycznie, porównując się z dniami tygodnia w poprzednich tygodniach systematyczne wzrosty - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

To bardzo niepokojąca informacja, szczególnie w kontekście ostatniego złagodzenia restrykcji sanitarnych w Polsce, które przyczyniły się m.in. do wznowienia ruchu turystycznego w kraju. Dzięki ponownemu otwarciu hoteli, które znów mogą przyjmować gości od 12 lutego, oblężenie turystów przeżywają np. zakopiańskie Krupówki.

Minister Zdrowia przekazał Polakom niepokojące informacjeTwitter.com a_niedzielski

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Interia/Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News