Minister zdrowia zdradził, kiedy przestaną obowiązywać obostrzenia 
Freepik prostooleh
Irmina Jach - 1 Lutego 2021

Minister zdrowia: Zdejmowanie obostrzeń może nastąpić tylko w niektórych województwach

Minister zdrowia zabrał głos na temat znoszenia obostrzeń sanitarnych, które obowiązują od kilku miesięcy. Zaznaczył, że trudno wskazać kolejność znoszenia ograniczeń. Prawdopodobnie proces ten będzie podlegał regionalizacji.

Minister zdrowia poinformował, że obostrzenia, które zostały ogłoszone przed kilkoma dniami, będą obowiązywać do 14 lutego. Dodał, że metoda obrana przed rząd opiera się na analizie dziennej liczby zakażeń, sytuacji w szpitalnictwie i tego, co się dzieje za granicą. To, czy zakazy przestaną obowiązywać, jest zależne od rozwoju pandemii.

Minister zdrowia zdradził, kiedy przestaną obowiązywać obostrzenia

Zdaniem Adama Niedzielskiego sytuacja epidemiologiczna w Polsce przedstawia się obecnie korzystnie. Zwrócił uwagę na niepokojące doniesienia z Portugalii, która była zmuszona poprosić o pomoc inne kraje członkowskie Unii Europejskiej.

- My do takiej sytuacji absolutnie nie chcemy dopuścić, dlatego będziemy te kroki podejmowali w sposób ostrożny, ale adekwatny do sytuacji epidemicznej - zadeklarował minister zdrowia. Zapowiedział, że w drugim tygodniu lutego nauczyciele mają przejść kolejne badania przesiewowe.

- Na razie wydaje się, że sytuacja jest stabilna, dlatego będziemy analizowali wyniki badań przesiewowych, porównując odsetek nauczycieli, którzy zostali zweryfikowani jako pozytywni w tym badaniu - dodał Adam Niedzielski.

TVP przekazało tragiczne informacje. Nie żyje Andrzej KossakowskiTVP przekazało tragiczne informacje. Nie żyje Andrzej KossakowskiCzytaj dalej

Rada Medyczna i wszystkie kręgi związane z administracją prowadzą dyskusję na temat przywrócenia funkcjonowania branż, które pozostają zamknięte. Niektórzy działacze uważają, że należy opierać się na wskaźnikach regionalnych i podejmować decyzje zależnie od sytuacji w danym województwie lub wdanym powiecie. Inni chcą rozwiązań ogólnokrajowych.

- Jeśli już spodziewać się odmrożenia, to ono będzie prawdopodobnie związane z podejściem regionalnym- stwierdził Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił, że 70 procent powiatów wciąż pozostaje w strefie czerwonej, ale według podziału na województwa większość kraju jest w strefie żółtej, a południowe województwa w strefie zielonej. Prawdopodobnie to właśnie na południu Polski obostrzenia zostaną zniesione w pierwszej kolejności.

- Z mojego punktu widzenia jako ministra zdrowia najważniejsze są zagadnienia związane z edukacją - zaznaczył szef resortu zdrowia, powołując się na wpływ długotrwałej izolacji na stan psychiczny młodych ludzi.

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski zapowiedział, że decyzja o powrocie kolejnych roczników do szkół zostanie podjęta w najbliższych dniach. Być może maturzyści i dzieci uczęszczające do ósmej klasy wrócą w mury placówek edukacyjnych w ciągu tygodnia bądź dwóch.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News