Polskie banknoty
Fz/ Pixabay
Artur Łokietek - 15 Lutego 2021

Miliony Polaków mogą zyskać nawet 760 zł, małżeństwa 1520 zł. Wystarczy odliczyć ulgę za internet

Wielu Polaków może liczyć na dodatkowe dofinansowanie, o którym nawet może nie wiedzieć. Z tytułu użytkowania internetu można odzyskać nawet 760 złotych. W przypadku małżeństw kwota ta wynosi nawet 1520 zł.

Prawie 30 mln Polaków korzysta z internetu, który na dobre zadomowił się w naszych domostwach. Dziś wielu z nas ciężko wyobraża sobie świat bez stałego dostępu do łącza internetowego.

I choć internet rozwija się coraz prężniej, wciąż sporo ludzi na świecie nie może liczyć na jego komfortowe użytkowanie. Wszystko przez to, że stałego łącza nie da się zagwarantować wszędzie. Chyba że problemem są pieniądze.

Internet trzeba w końcu regularnie opłacać. Wielu Polaków nie jest nawet świadomych, że w tej kwestii mogą liczyć na pomoc rządu. Jak wynika z danych firmy doradczej KPMG w rozliczeniu PIT za 2019 rok, z ulgi skorzystało jedynie 12 procent obywateli kraju.

Jest to o tyle zastanawiające, że możemy odzyskać sporo pieniędzy. Na jednego podatnika przypada maksymalnie 760 złotych, które może odliczyć z tytułu użytkowania internetu. Co ciekawe, w małżeństwach limit nie jest wspólny – każdy może liczyć na 760 zł. Oznacza to nawet ulgę 1520 zł dla małżeństw.

Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje Teresa WierzbickaTragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje Teresa WierzbickaCzytaj dalej

Ulga za korzystanie z internetu – jak ją odliczyć?

Przy uldze funkcjonują jednak istotne kwestie, które w pewien sposób limitują wykorzystanie wspomnianej ulgi. Co szczególnie ważne – jeżeli w danym roku nie odliczymy wydatku na internet z powodu braku dochodu, ulga nie przechodzi na rok następny. Warunkiem jest posiadanie faktur lub udokumentowanych przelewów.

Z ulgi można skorzystać dwa razy, w kolejno następujących po sobie latach. Jeżeli więc zdecydujemy się wykorzystać ulgę teraz, najlepiej jest także wykorzystać ją w przyszłym roku. Przypominamy tutaj osobom, które skorzystały z dofinansowania w 2019 roku, aby teraz zrobiły to ponownie. W przeciwnym razie możliwość zaoszczędzenia kompletnie nam przepadnie.

Jak działa rozliczenie dla par? Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśnia na przykładzie. „W sytuacji gdy faktura za korzystanie z sieci Internet wystawiona jest na imię i nazwisko obojga małżonków (oboje są odbiorcami usługi) i w roku podatkowym ponosili wydatki z tego tytułu, to każde z nich może skorzystać z odliczenia kwoty, maksymalnie do wysokości limitu 760 zł. Tzn. jeżeli małżonkowie wydatkowali z tego tytułu np. łącznie 800 zł, to każdy z nich może odliczyć po połowie tej kwoty lub w proporcjach przez nich ustalonych. Ważne jest, aby nie odliczyć tej kwoty dwa razy”.

Zwrotowi nie podlegają jednak koszty rozbudowy sprzętu komputerowego, zakupu nowego, instalacją czy samym zakupem sieci. Będziemy mogli liczyć na zwrot za miesięczne koszta opłacania aktywnego internetu. I nie chodzi tu wyłącznie o sieć przewodową, ale również tą bezprzewodową, np. mobilną. Ważne jest tu jednak posiadanie niezwykle istotnych dokumentów, które potwierdzają dokonywane przez nas płatności. Musi z nich wynikać, kto zapłacił jakiej firmie za jaki rodzaj usługi w jakiej kwocie. Oznacza to, że samo potwierdzenie przelewów powinno wystarczyć.

Ulga odliczana jest od przychodu lub dochodu. Nie obowiązuje dla osób, które koszty użytkowania internetu zaliczyły do kosztów uzyskania przychodu. Odliczenia dokonamy w: PIT-37, PIT-36, PIT-28 oraz poprzez załącznik PIT/O.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: money.pl, kis.gov.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News