Materiały Partnera
Materiały Partnera
Redaktor - 2 Lipca 2021

Jak Polski Ład wpłynie na kredyty hipoteczne?

W obecnych czasach ciągłe zmiany już nikogo nie dziwią. Podczas pandemii, wielu z nas przyzwyczaiło się do tego, że rzeczywistość nie będzie taka, jak wcześniej. Polski rząd również stara się wprowadzać zmiany, które przynajmniej w teorii odpowiadają na obecne oczekiwania i potrzeby. Jednym z przykładów jest Polski Ład. Czy planowane przepisy będą miały wpływ na zaciąganie kredytów hipotecznych? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym tekście.

Udogodnienia propulacyjne

Nie sposób ukryć, że statystyki urodzeń w naszym kraju, nie są zadowalające. Oczywiście nie jest to jedynie problem Polski, natomiast sytuacja, nie wygląda różowo. Rząd stara się tę koniunkturę odwrócić, wprowadzając różnego rodzaju udogodnienia dla młodych osób planujących założenie rodziny, jak również dla rodzin z dziećmi. Niektóre z przepisów omawianych zmian, poruszają ten temat dość dokładnie. Chodzi między innymi o spłatę części kredytu hipotecznego przez państwo, w zależności od liczby dzieci w rodzinie.

Od drugiego dziecka można liczyć na nadpłatę zaciągniętych należności w kwocie dwudziestu tysięcy złotych. z każdym kolejnym dzieckiem, suma ta zwiększa się, jednak planowana jest maksymalna kwota tego typu zwrotu, a raczej nadpłaty zobowiązań finansowych. Co jeszcze planuje nasz rząd?

Kredyty bez wkładu własnego

Osoby chcące zaciągnąć kredyt (na przykład kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska) muszą zgromadzić wkład własny, którego wysokość zależy od danego banku. Dziś coraz częściej słyszy się o podnoszeniu tej kwoty przez instytucje bankowe, w niektórych przypadkach nawet do dwudziestu procent. To skutecznie uniemożliwia wielu osobom zaciągnięcie kredytu. Polski Ład wprowadziłby w tym zakresie zmianę, na której skorzystałoby całkiem sporo osób chcących zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Chodzi o kredyty bez wkładu własnego. Co kryje się za tym hasłem? Rząd udzielałby gwarancji na wspomniany wkład, w konsekwencji banki byłyby zabezpieczone w sytuacji, gdy kredytobiorca z jakiegoś powodu okazałby się niewypłacalny. Wtedy część długu mogłyby odzyskać od państwa.

Jak Polski Ład wpłynie na sektor kredytów hipotecznych?

Na samym początku trzeba wspomnieć o tym, że założenia Polskiego Ładu nie weszły jeszcze w życie, a zostały dopiero ogłoszone, więc musimy poczekać, aż faktycznie zaczną obowiązywać. Wiele osób czeka na tę chwilę, ponieważ przedstawione powyżej wsparcie jest dla nich szansą na dofinansowanie i zakup własnego lokum. Widać, że ma to szczególnie znaczenie w przypadku osób młodych, których często nie stać na własne cztery ściany i nie mają szans na zebranie potrzebnej gotówki na wkład własny.

Osoby planujące założenie rodziny na pewno zainteresują się proponowanymi rozwiązaniami. A powiedzieć należy także o tym, że planowane jest uruchomienie puli bonów mieszkaniowych, które prawdopodobnie będą działały w ten sam sposób, jak istniejące już bony turystyczne. Dopłaty te nie będą dodatkowymi środkami przelanymi na konto, to państwo przekaże określoną ilość środków danemu deweloperowi, z którym kredytobiorca podpisze umowę. W jaki sposób takie rozwiązanie będzie działało w praktyce, to dopiero się okaże, ponieważ program, póki co istnieje na papierze.

Jak widać, pomysłów na wsparcie młodych osób planujących rodzinę oraz rodzin z dziećmi jest trochę. Nie ma jednak pewności, w jakiej formie faktycznie zostaną one wprowadzone w praktyce. Może być tak, że ostateczne przepisy zostaną nieco okrojone, ale na to będziemy musieli jeszcze poczekać. Pierwsze zmiany zapowiadane są jeszcze na 2021 rok. Wydaje się, że Polski Ład wpłynie na rynek kredytów hipotecznych, choćby w taki sposób, że zdecydowanie więcej osób będzie sobie mogło na takie zobowiązanie pozwolić. Należy jednak pamiętać, że potencjalny kredytobiorca wciąż będzie przez bank dokładnie weryfikowany tak, jak do tej pory. Oznacza to, że kryteria co do stałych dochodów, stabilnej pracy i wiarygodności się nie zmienią. Pamiętać muszą o tym wszyscy ci, którzy planują tego typu krok.

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News