Eurowizja - nie żyje uczestnik
Pixabay.com ScorpionD
Monika Majko - 8 Marca 2021

Nie żyje uczestnik Eurowizji, Sanja Ilić. Miał 69 lat

Nie żyje Sanja Ilić, serbski muzyk, kompozytor oraz założyciel zespołu Balkanika, z którym w 2018 roku reprezentował Serbię w Konkursie Piosenki Eurowizji. Gwiazdor zmarł wskutek komplikacji związanych z zakażeniem COVID-19.

Tragiczne informacje o śmierci artysty, który reprezentował Serbię w konkursie Eurowizji, właśnie obiegły światowe media. Sanja Ilić odszedł w niedzielę, 7 marca 2021 roku w wieku 69 lat. Zespół Balkanika pożegnał swojego założyciela za pomocą wzruszającego postu na Facebooku.

Uczestnik Eurowizji zmarł na skutek powikłań po zakażeniu koronawirusem

– Nie ma słów, aby opisać smutek i ból spowodowany odejściem naszego Sanji. Był wspaniałym człowiekiem, niezwykłym artystą, kolegą, przyjacielem. Bezgranicznym wsparciem i wzorem do naśladowania. Sanja, spoczywaj w pokoju. Twoja Balkanika – przekazali muzycy grupy.

Sanja Ilić wraz z zespołem reprezentował Serbię w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018, którego finał odbył się w Lizbonie w Portugalii. Znany kompozytor nie pojawił się osobiście na scenie, jednak był odpowiedzialny za tekst i produkcję utworu „Nova Deca”, który walczył o zwycięstwo w międzynarodowym konkursie.

Serbska piosenka zakwalifikowała się do finału konkursu, jednak ostatecznie zajęła 19. miejsce. Fani cenią jednak zespół Balkanika przede wszystkim za ich dbanie o tradycje serbskiej muzyki średniowiecznej i bizantyjskiej, którą w unowocześnionej formie promują na całym świecie.

Duchowni złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wielkie oburzenie w sieciDuchowni złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wielkie oburzenie w sieciCzytaj dalej

Zespół muzyczny Balkanika powstał w 1998 roku, a pierwszy wspólny koncert zagrali w 2000 roku. Grupa koncertuje na całym świecie, a jej muzyka ma wielu fanów nie tylko na starym kontynencie, ale również m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Przed założeniem Balkaniki, Sanja Ilić był członkiem jugosłowiańskiego rockowego zespołu San. Gdy zespół zakończył działalność, muzyk skupił się na komponowaniu, a w 1982 roku stworzył utwór „Halo, Halo”, który z kolei reprezentował w konkursie Eurowizji Jugosławię.

Kompozytor jest również autorem piosenki pt. „Princeza”, która również z ramienia Jugosławii brała udział w eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji w 1984 roku. Swoją karierę muzyczną Ilic rozpoczynał natomiast już w wieku 12 lat, gdy skomponował piosenkę dla serbskiego piosenkarza Dragana Lakovicia.

Sanja Ilić przyszedł na świat 27 marca 1951 w Belgradzie i był absolwentem Wydziału Architektury miejscowego Uniwersytetu. Prywatnie Sanja Ilić był żonaty z serbską aktorką i modelką Zlatą Petković do jej śmierci w 2012 roku.

Małżeństwo wychowało razem jednego syna, który urodził się w 1984 roku. Muzyk zmarł w Belgradzie w niedzielę 7 marca 2021 roku. Jak podano w medialnych komunikatach, przyczyną śmierci Sanji Ilicia były powikłania po zakażeniu wirusem SARS-COV-2.

Eurowizja - nie żyje Sanja IlićInstagram.com balkanika_official

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News