Policja apeluje
Lubuska Policja
Monika Majko - 24 Marca 2021

Apel policji. Od 1 kwietnia każdy Polak musi się podporządkować pod groźbą wysokiej kary

Policja przypominała obywatelom o obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, który ruszy już 1 kwietnia. Za odmowę udzielenia odpowiedzi na pytania rachmistrzów grozi surowa kara.

Policja poinformowała, że zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. W tym roku, ze względu na duże zagrożenie epidemiczne, podstawą spisu ma być samospis internetowy.

Policja przypomniała o obowiązku udziału w Spisie Powszechnym

Już 1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który odbywa się w Polsce co 10 lat. GUS zapyta wszystkich mieszkańców kraju m.in. o ich wykształcenie oraz wykonywany zawód, warunki mieszkalne, a także deklarowane wyznanie czy stan cywilny.

W związku z zagrożeniem epidemicznym, jakie powoduje pandemia koronawirusa, podczas tegorocznego spisu obowiązuje samospis internetowy. Spis telefoniczny oraz osobisty, przeprowadzony przez rachmistrza urzędowego, mają być jedynie metodami uzupełniającymi.

Polska Policja opublikowała informacje o spisie na swojej stronie internetowej. Funkcjonariusze podkreślili w komunikacie, że odpowiedź na pytania w kwestionariuszu jest obowiązkowa, a odmowa udziału w spisie grozi konsekwencjami finansowymi.

Od soboty zamknięte tysiące sklepów, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Nieoficjalne ustalenia dziennikarzy RMF FMOd soboty zamknięte tysiące sklepów, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Nieoficjalne ustalenia dziennikarzy RMF FMCzytaj dalej

- Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej - przekazała Polska Policja.

Karze grzywny podlega również osoba, która wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne po upływie oznaczonego terminu. Konsekwencje finansowe, a nawet ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat 2 grozi natomiast osobie, która „wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym”.

Samospisu internetowego będzie można dokonać na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, korzystając w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Aplikacja ta będzie na bieżąco sygnalizować, czy respondent we właściwy sposób wypełnia rubryki.

Osoby, które z racji wieku, niepełnosprawności czy innych ograniczeń nie będą mogły dokonać samodzielnego spisu przez internet, będą mogły skorzystać z pomocy rachmistrza i przekazać dane za pomocą rozmowy telefonicznej lub w czasie osobistej wizyty urzędnika w domu respondenta.

Tegoroczny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ma potrwać do 30 czerwca 2021 roku, jednak termin ten być może zostanie przedłużony do końca września z uwagi na ograniczenia, wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Polska Policja/LexLege

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News