Andrzej Kratiuk nie żyje
Pixabay.com, autor: Arcaion
Monika Majko - 16 Lutego 2021

Smutna wiadomość dla Jolanty Kwaśniewskiej. Nie żyje Andrzej Kratiuk, prezes jej fundacji

W nocy z poniedziałku na wtorek odszedł Andrzej Kratiuk, prezes Fundacji Porozumienie bez Barier, założonej z jego inicjatywy przez Jolantę Kwaśniewską. Wyjątkowo smutne informacje dotarły do kraju ze Szwajcarii.

Andrzej Kratiuk był również znanym działaczem lewicy. Prawnik i ekonomista kierował w Warszawie kancelarią prawną oraz kierował fundacją charytatywną Jolanty Kwaśniewskiej. Zmarł w Szwajcarii po poważnej operacji onkologicznej. Informacje o jego śmierci przekazała redakcja „Gazety Wyborczej”.

Andrzej Kratiuk nie żyje

Kratiuk w latach 70. ukończył Wydział Handlu Zagranicznego SGPiS (dziś SGH), gdzie później pracował jako asystent. Następnie po 1989 roku związał się z działaniami lewicy w rządzie premiera Józefa Oleksego oraz prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Stał na czele Rady Fundacji Porozumienie bez barier, którą założyła Jolanta Kwaśniewska. Fundacja powstała z jego inicjatywy, a założona została po śmierci żony Kratiuka i wspiera osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi.

- W 1997 roku Jolanta Kwaśniewska, ówczesna Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej, powołała do życia Fundację „POROZUMIENIE BEZ BARIER’’ która nieprzerwanie do dziś dnia doskonali formy i jakość udzielanej pomocy. W marcu 2004 roku Fundacja otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego - można przeczytać na stronie fundacji.

Bogusław Linda ma problemy ze zdrowiem. Lekarze zalecają operację, aktor jej unikaBogusław Linda ma problemy ze zdrowiem. Lekarze zalecają operację, aktor jej unikaCzytaj dalej

Andrzej Kratiuk prowadził również kancelarię prawną w Warszawie, a także był współzałożycielem Polskiej Unii Onkologii. W ostatnich latach wycofał się z aktywności publicznej i poświęcił działalności społecznej i charytatywnej.

Sam również zmagał się z chorobą.Odszedł w nocy z poniedziałku 15 lutego na wtorek 16 lutego 2021 roku po ciężkiej operacji onkologicznej, która odbywała się w Szwajcarii.

Kilka lat temu prokuratura oskarżyła Andrzeja Kratiuka wraz z siedmioma innymi osobami w procesie o nieprawidłowości przy sprzedaży spółek ubezpieczeniowych. Prezes Fundacji Porozumienie bez barier został jednak uniewinniony.

Kratiuk głośno mówił podczas procesu o tym, że prowadzący śledztwo prokurator Jacek Więckowski z Katowic szukał materiałów obciążających b. prezydenta lub b. ministra skarbu. Sprawa zakończyła sie po 37 rozprawach przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu.

- Po jednym z przesłuchań prokurator powiedział: "Przecież pan ma wiedzę. Jak pan da coś na [Aleksandra] Kwaśniewskiego albo od biedy na [Wiesława] Kaczmarka to będziemy kwita" - wyznał Andrzej Kratiuk, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wyborcza

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News