Zwolnienia lekarskie dla pracujących
Pixabay.com Sozavisimost
Monika Majko - 3 Lutego 2021

Rząd szykuje ogromne zmiany dla zatrudnionych. Chodzi o zwolnienia lekarskie

Już niedługo Polaków mogą czekać poważne zmiany. Rząd planuje wprowadzenie dodatkowych przepisów w zakresie przyznawania długoterminowych zwolnień lekarskich. Takie działania mają ukrócić nadużywanie tego przywileju, które obciąża finanse Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak donoszą dziennikarze „Pulsu Biznesu”, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postuluje wprowadzenie okresu przejściowego pomiędzy płatnymi zwolnieniami lekarskimi dla osób pracujących, które wystawiane są na 6 miesięcy.

Zwolnienia lekarskie mają przestać być wystawiane w trybie ciągłym

- Rząd postanowił wreszcie zabrać się za patologię mocno nadszarpującą finanse Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli "załatwianie" zwolnień lekarskich na długi czas - przekazała redakcja środowego „Pulsu Biznesu”.

Jak donoszą dziennikarze dziennika, pomiędzy datami kolejnych długoterminowych zwolnień lekarskich rząd planuje wprowadzenie przymusowej przerwy, by uniemożliwić natychmiastowe przejście w kolejny okres płatnej absencji w pracy.

- Pomysł jest taki, aby po 182-dniowym zwolnieniu lekarskim nie było już możliwości niemal natychmiastowego uzyskiwania prawa do kolejnych 182 dni chorobowego - przekazano w „Pulsie Biznesu”.

Właśnie potwierdzono najgorsze wiadomości. Nie żyje Jerzy GąssowskiWłaśnie potwierdzono najgorsze wiadomości. Nie żyje Jerzy GąssowskiCzytaj dalej

Oznacza to, że po 6 miesiącach nieobecności w pracy, pracownik będzie zmuszony do zachowania przynajmniej 60-dniowego okresu przerwy w zwolnieniu lekarskim, by móc ponownie skorzystać z prawa do płatnej absencji.

Zmiany postuluje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a szczegóły przekazano w projekcie zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Dzięki nowym przepisom rząd chce uregulować kwestie, związane z niezasadnym korzystaniem z długotrwałych zwolnień lekarskich.

- Projektowane zmiany przewidują nowe zasady zliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego. Będą do niego zaliczone zarówno okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niezdolności do pracy, które zaistniały przed/po przerwie, jeżeli przerwa ta jest nie dłuższa niż 60 dni i jeżeli niezdolność ta nie występuje w okresie ciąży - przekazano w uzasadnieniu projektu.

- Z jednej strony taka regulacja ograniczy ewentualne nadużycia, z drugiej ochroni osobę ubezpieczoną w szczególnej sytuacji. Nie zmieni się długość okresu zasiłkowego - wynosi on co do zasady 182 dni - wskazano.

Rząd planuje wprowadzenie w życie nowych regulacji już 1 kwietnia 2021 roku. Jak podała redakcja „Pulsu Biznesu”, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że taka zmiana w przepisach pozwoli znacznie ograniczyć wydatki ZUS. Urząd ma rocznie zaoszczędzić co najmniej 700 mln zł.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: RMF 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News