ZUS zapuka drzwi
Fot. East News ARKADIUSZ ZIOLEK
Mateusz Sidorek - 18 Lutego 2021

Wziąłeś L4? ZUS wyśle urzędników do twoich sąsiadów. Ministerstwo chce znowelizować przepisy

Zgodnie z propozycją nowelizacji przepisów przedstawioną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej urzędnicy ZUS będą mogli odwiedzić sąsiadów osoby, która wzięła L4. Pracownicy państwowi będą mogli zażądać informacji z zakresu z zasiłku między innymi od ubezpieczonych, pracodawców, organizacji społecznych oraz innych podmiotów i osób. Zapytani będą musieli udzielić odpowiedzi.

Na to, jakie możliwości ZUS może otrzymać w związku z nowelizacją przepisów, uwagę zwrócił portal „Prawo.pl”. Mowa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 22 stycznia, które dotknął między innymi art. 61a.

Zgodnie z obecnymi regulacjami, ZUS w celu ustalenia prawa do zasiłku i jego wypłaty ma możliwość przetwarzania danych i informacji niezbędnych. Dzięki temu urzędnicy mogą ustalić prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłaty.

Nowa propozycja daje urzędnikom ZUS większe prawo pozyskiwania danych

W propozycji Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce, by ZUS pozyskując dane, mógł zwracać się do ubezpieczonych, płatników składek, organizacji społecznych oraz innych podmiotów i osób, które są w posiadaniu tych danych i informacji.

Według proponowanych przepisów osoby, organizacje oraz inne podmioty, do których z zapytaniem zwróci się ZUS, będą zobligowane do udzielenia odpowiedzi. Nie ujawniono jednak, jakich informacji i danych mogą zażądać urzędnicy.

Tragiczne informacje obiegły media. Nie żyje Mariusz PuchalskiTragiczne informacje obiegły media. Nie żyje Mariusz PuchalskiCzytaj dalej

Jak przekonują autorzy projektu, takie prawo ma umożliwić urzędnikom wyłącznie dostęp do wszelkich niezbędnych informacji do ustalenia prawa i wysokości zasiłku. Zgodnie z uzasadnieniem „zmiana ta nie będzie oznaczać zwiększenia obecnych obowiązków płatników składek, a korzyścią dla wszystkich, przede wszystkim dla ubezpieczonych będzie usprawnienie procesu ustalenia prawa i wypłaty zasiłków”.

ZUS otrzyma szeroki dostęp do wielu informacji

O tym, jak zmienią się prawa urzędników ZUS do pobierania informacji oraz jakie to może mieć konsekwencje, wypowiedziała się Magdalena Januszewska, radczyni prawna, która specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego.

Natomiast proponowanego rozwiązania nie można traktować w kategoriach zwykłej wymiany informacji pomiędzy urzędami, ponieważ projektowany przepis przewiduje zbieranie danych także od bliżej niesprecyzowanych podmiotów i osób, czyli osób trzecich. Co więcej, nakłada na te osoby ustawowy obowiązek ich udzielania – słowa Januszewskiej cytuje portal „Money.pl".

Media sugerują, że urzędnicy będą mogli wyruszyć w teren i zapukać do drzwi naszych sąsiadów. Pracownicy będą mieli możliwość przepytania ich na temat tego, czy nie widzieli osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z propozycją nowelizacji sąsiedzi będą mieli obowiązek udzielić odpowiedzi.

Warto przypomnieć, że obecnie okres zasiłkowy trwa 182 dni i na tyle można w ciągu roku brać płatne zwolnienia lekarskie. Są jednak sposoby, by płatne L4 nadużywać, biorąc je na różne choroby. Państwo postanowiło walczyć z oszustami.

Eksperci wskazują jednak, że czas pandemii nie jest dobrym momentem za zmiany przepisów dotyczących L4 i mogą utrudnićPolakom pobieranie zwolnień oraz przysługujących z ich prawa świadczeń.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o makabrycznym znalezisku w sortowni śmieci w miejscowości Biała. Znaleziono czaszkę człowieka. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Money.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News