KEP i TVP podpisały umowę
Jakub Kaminski/East News
Monika Majko - 19 Lutego 2021

Ujawniono szczegóły umowy między TVP a KEP

We wrześniu ubiegłego roku przedstawiciele KEP i Telewizji Polskiej podpisali porozumienie, którego treść owiana była tajemnicą przez kilka miesięcy. Dopiero teraz Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała się ujawnić szczegóły umowy zawartej z TVP.

Dokument podpisał oczywiście prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, członek zarządu Mateusz Matyszkowicz, biskup Artur Miziński oraz przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu arcybiskup Wacław Depo.

KEP i TVP podpisały umowę

Choć umowę podpisano 23 września ubiegłego roku, jej pełna treść pozostawała tajemnicą aż do tej pory. Portal gazeta.pl ujawnił postanowienia, zawarte w porozumieniu zawartym pomiędzy Telewizją Polską a Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski.

Komunikat w sprawie umowy wraz ze zdjęciem pojawił się na stronie internetowej TVP jeszcze w dniu jej zawarcia, jednak szybko zniknął. Telewizja Polska zobowiązała się m.in. do „informowania w sposób obiektywny i kompetentny o życiu wspólnoty Kościoła oraz o treściach religijnych życia społecznego i kulturalnego”.

- Telewizja Polska S.A. prezentuje to, co dotyczy Kościoła katolickiego i jego nauczania, zwłaszcza w zakresie chrześcijańskiej wizji życia ludzkiego, problematyki społecznej oraz dziedzictwa kultury chrześcijańskiej. Telewizja Polska S.A. szczególnie troszczy się o zachowanie dokumentacji filmowej związanej z osobą i dziedzictwem świętego Jana Pawła II, pozostającej w jej zbiorach archiwalnych - przekazano w umowie.

Sławomir Świerzyński może liczyć tylko na 386 zł emeryturySławomir Świerzyński może liczyć tylko na 386 zł emeryturyCzytaj dalej

Stacja zapewniła również o uwzględnianiu stanowiska i „dorobku intelektualnego” Kościoła Katolickiego w „audycjach publicystycznych, podejmujących problemy moralno-społeczne, życia zawodowego, społecznego i kulturalnego”. Nadzór nad redakcją audycji Katolickich sprawować ma prezes TVP, z zastrzeżeniem, że „nie będzie wpływał na treści religijne i treści prezentowane w zakresie nauczania Kościoła Katolickiego”.

- Budżet Redakcji Audycji Katolickich TVP przyznawany jest na podstawie planu programowo-finansowego Telewizji Polskiej S.A., który określa koszty stałe redakcji oraz budżet programowy. Produkcje i działalność Redakcji Audycji Katolickich TVP są finansowane z budżetu Redakcji - podkreślono.

W porozumieniu wyszczególniono również zakres transmisji poszczególnych programów o charakterze religijnym na antenach stacji przynależnych do Telewizji Publicznej. Umowa zobowiązuje TVP1 do cyklicznej emisji m.in. godzinnej transmisji Mszy Świętej w każdą niedzielę oraz w obowiązujące święta kościelne, które są dniami wolnymi od pracy oraz 45-minutowej audycji informacyjno-publicystyczna, nadawanej na żywo w każdą niedzielę w bezpośredniej bliskości transmitowanej modlitwy „Anioł Pański”.

Z kolei TVP2 zobowiązała się m.in. do transmisji 25-minutowej audycji publicystycznej promującej wartości rodzinne i prezentującej różne formy obecności ludzi świeckich związanych z Kościołem w życiu społeczno-kulturalnym oraz 5-minutowej audycji, przybliżającej treści niedzielnych tekstów Pisma Świętego.

Nie zapomniano również o stacji TVP ABC, na której antenie co tydzień w niedziele około godziny 9.30 ma być premierowo wyświetlana 25-minutowa religijna audycja dla dzieci. Telewizja Publiczna zobowiązała się również do zapewnienia promocji „audycjom i przekazom dotyczącym spraw i religii Kościoła katolickiego, przygotowywanym przez Redakcję Audycji Katolickich TVP, poprzez działania na wszystkich dostępnych platformach, w tym mediach drukowanych, Internecie, mediach społecznościowych, zewnętrznych nośnikach reklamowych oraz poprzez akcje niestandardowe i specjalne”.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Gazeta

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News