Znaki drogowe - zmiany
pixabay.com, autor: 0532-2008
Monika Majko - 12 Marca 2021

Już od soboty ważne zmiany dla wielu kierowców. Dotyczą modyfikacji znaków drogowych

Już w sobotę 13 marca br. w życie wejdą ważne zmiany dotyczące znaków drogowych. To wynik podpisanej w ubiegłym roku przez prezydenta Andrzeja Dudy ustawy dotyczącej ruchu pojazdów przekraczających dopuszczalny nacisk pojedynczej osi.

Ustawa podpisana przez prezydenta ma umożliwić poruszanie się po drogach publicznych w Polsce pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 t bez nakazu uzyskania zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego. W tym celu zmianom ulegną wybrane znaki drogowe.

Zmiany w znakach drogowych już od soboty

Nowe regulacje mają umożliwić wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 21 marca 2019 roku. Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie pod koniec ubiegłego roku, a rozporządzenia zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Każdy kierowca powinien zapoznać się z nowymi przepisami.

Nowa ustawa zapewnia zarządcom dróg na poziomie powiatowym i gminnym uprawnienia do ustanawiania zakazów ruchu dla ciężkiego transportu drogowego. Możliwe będzie ustanowienie zakazu ruchu pojazdu o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej powyżej 10 t albo powyżej 8 t po określonej drodze publicznej lub jej odcinku oraz w strefie obejmującej co najmniej dwie drogi publiczne, lub ich odcinki.

W Dzienniku Ustaw opublikowano w związku z tą sprawą rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz warunków ich umieszczania na drogach, a także w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Nagła decyzja rządu ws. maseczek. Obowiązuje od dziś, niektórzy zwolnieni z ich noszeniaNagła decyzja rządu ws. maseczek. Obowiązuje od dziś, niektórzy zwolnieni z ich noszeniaCzytaj dalej

Od soboty znak B-19 będzie miał zastosowanie do oznaczenia granic strefy, o których mowa w najnowszej ustawie i otrzyma informację „Zakaz wjazdu pojazdów o nacisku pojedynczej osi napędowej powyżej ... t”.

- Tym samym zostanie wyeliminowana możliwość umieszczania tego znaku na drogach publicznych w innych przypadkach - przekazano w uzasadnieniu.

- Regulacja zmienia też nazwy znaków E-15a oraz E-15 b, usuwając powiązanie z naciskami osi pojazdu. Znak E-15a zmieni nazwę z „numer drogi krajowej o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 11,5 t” na E-15a „numer drogi krajowej”. Z kolei znak E-15b zmieni nazwę z „numer drogi wojewódzkiej o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 8 t” na „numer drogi wojewódzkiej” - przekazała redakcja portalu tvn24.pl na swojej stronie.

Dodatkowo usunięte zostaną dotychczasowe znaki: E-15e „numer drogi wojewódzkiej o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 10 t”; E-15f „numer drogi krajowej o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 10 t”; E-15g „numer drogi krajowej o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 8 t”; E-15h „numer drogi wojewódzkiej o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 11,5 t”.

Jeśli powyższe znaki zostały umieszczone na drogach publicznych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, będą mogły pozostać w organizacji ruchu do czasu ustalenia organizacji ruchu przewidującej ich zmianę. Będą one wskazywały jednak wyłącznie numer i rodzaj drogi.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVN 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News