Policja apeluje
Pixabay.com Free-Photos
Monika Majko - 5 Lutego 2021

Policja pilnie apeluje do Polaków. Chodzi o bezpieczeństwo na drogach

Nad Polskę nadpływa arktyczne powietrze, które w weekend przyniesie ze sobą gwałtowną zmianę warunków pogodowych. Policja zaapelowała do kierowców oraz pieszych o szczególną ostrożność w czasie poruszania się po krajowych drogach.

Duże ochłodzenie oraz liczne marznące opady mogą spowodować m.in. groźne oblodzenia na powierzchniach dróg. Policjanci opublikowali na swojej stronie ważny apel, w którym upominają uczestników ruchu drogowego i proszą o rozwagę.

Policja apeluje o ostrożność na drogach

Na stronie internetowej polskiej policji pojawił się oficjalny apel, skierowany do kierowców i pieszych, którzy w najbliższych dniach będą poruszać się po krajowych drogach. Funkcjonariusze poprosili uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów, rozwagę i życzliwość.

- Opady śniegu, deszczu, zmienna temperatura, mokra i śliska nawierzchnia mogą powodować utrudniania dla kierujących. Przy tym słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i ciągle jeszcze krótki dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Dlatego korzystanie z drogi, a szczególnie, gdy panują na niej trudne warunki, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników - instruują funkcjonariusze.

Policjanci poprosili kierowców o bezwzględne dostosowanie prędkości jazdy do aktualnie panujących na drodze warunków, jednocześnie wskazując, że prędkość dopuszczalna na danym odcinku jezdni nie zawsze jest prędkością bezpieczną.

Nie żyje Artur „Dader” Piotrowski, frontman zespołu Distinct WayNie żyje Artur „Dader” Piotrowski, frontman zespołu Distinct WayCzytaj dalej

Poza tym funkcjonariusze podkreślili, jak ważne jest zachowanie w czasie jazdy odpowiednich odległości od innych pojazdów, które zapewnią nam wystarczająco długi czas na ewentualną reakcję w przypadku zagrożenia. Kierowcy, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinni zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściu.

W związku z zapowiadanymi trudnymi warunkami pogodowymi swoją prośbę o zachowanie szczególnej ostrożności policjanci skierowali również do pieszych uczestników ruchu drogowego. Służby przypomniały Polakom o obowiązku posiadania elementów odblaskowych podczas poruszania się po drogach poza terenem zabudowanym.

- Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu) - tłumaczą policjanci.

Odblaski warto jednak mieć przy sobie zawsze, ponieważ dzięki nim stajemy się znacznie bardziej widoczni dla kierujących pojazdami. Funkcjonariusze podkreślili również, by nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, zwłaszcza gdy droga hamowania pojazdu jest znacznie wydłużona m.in. przez oblodzenie na powierzchni jezdni.

Już wczoraj synoptycy z IMGW ostrzegali Polaków przed powrotem siarczystych mrozów. Najniższe temperatury prognozowane są na niedzielę. Jak przewidują eksperci, termometry miejscami mogą wskazywać nawet do - 25 stopni Celsjusza.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Policja

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News