Informacje o nowych obostrzeniach
youtube.com Onet News
Klaudia Bochenek - 11 Marca 2021

Nieoczekiwana decyzja rządu. Ogłoszono nowe obostrzenia

Informacje o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń już od wczoraj pojawiały się w mediach. Niestety, dziś dane dotyczące nowych przypadków zakażenia koronawirusem były na tyle niepokojące, że zorganizowano pilne zebranie, a następnie zwołano konferencję prasową. Polacy muszą dostosować się do kolejnych zakazów.

Kiedy dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych, niepokojących statystykach w związku z koronawirusem, decyzja o obostrzeniach była niemal pewna. 11 marca podano dane: 21 045 nowych przypadków zachorowań - najwięcej od początku roku - i 276 zgonów. Aby utrzymać sytuację epidemiologiczną pod kontrolą, rząd postawił na kolejne kroki.

Najnowsze informacje dotyczące nowych obostrzeń

Najwięcej nowych przypadków odnotowano dziś w województwach mazowieckim, śląskim i pomorskim. W związku z fatalną sytuacją już wcześniej wprowadzono spore ograniczenia na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach. Wiele osób zastanawiało się, czy tym razem kolejne regiony zostaną objęte ostrzejszymi restrykcjami.

Jak wynika ze statystyk, kolejne dwa województwa mają najwyższe wskaźniki zakażeń - chodzi o województwo mazowieckie oraz lubuskie. Rządzący planują taktycznie wprowadzać restrykcje i na bieżąco obserwować sytuację, ponieważ są inne regiony, gdzie przyrost chorych nie jest tak drastyczny, m.in. na Opolszczyźnie czy też w województwie świętokrzyskim.

Dziennikarze dotarli do nieoficjalnych przecieków: zakazami ma zostać objęte województwo mazowieckie oraz lubuskie, a w pomorskim i warmińsko-mazurskim miałyby zostać o tydzień (do 27 marca) przedłużone aktualne obostrzenia, ponieważ nie wystąpił oczekiwany spadek zakażeń. Oto co dziś ogłoszono na konferencji:

Nagła decyzja rządu ws. maseczek. Obowiązuje od dziś, niektórzy zwolnieni z ich noszeniaNagła decyzja rządu ws. maseczek. Obowiązuje od dziś, niektórzy zwolnieni z ich noszeniaCzytaj dalej
  • województwa mazowieckie i lubuskie z lockdownem: obostrzenia identyczne jak na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach,
  • oznacza to m.in. zamknięcie galerii handlowych, zamknięte zostaną kina, hotele, galerie handlowe i obiekty sportowe,
  • w klasach 1-3 obowiązuje nauka hybrydowa,
  • regulacje obowiązują do 28 marca, potem zapadną dalsze decyzje,
  • w województwach lubuskim i mazowieckim obostrzenia będą obowiązywać od poniedziałku,
  • zostaną otwarte kolejne szpitale tymczasowe,
  • do województwa mazowieckiego i lubuskiego zostaną wysłane maseczki dla obywateli, będą dystrybuowane przez samorządy,
  • 21,6 mln maseczek dla Mazowsza, 4 mln dla województwa lubuskiego.

Przypomnijmy, że aktualne obostrzenia panujące na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach obejmują zamknięcie galerii handlowych, hybrydową naukę w szkołach, zamknięte kina, teatry, muzea, kluby fitness, sauny, solaria, kasyna, stoki narciarskie i obiekty sportowe.

- Materializuje się czarny scenariusz tempa rozwoju pandemii. W perspektywie tygodnia zanotowano przyrost zachorowań rzędu 30 proc. - mówił na konferencji minister zdrowia.

- Mamy do czynienia z trendem trwałym. Mamy przyrost obłożenia łóżek o 2,5 tys. Infrastruktura szpitalna zajęta w 70 proc. - kontynuował minister. Obwieścił, że najgorsza sytuacja nadal jest w warmińsko-mazurskim.

- Czeka nas kontynuacja wzrostów zakażeń. Dystans, zasłanianie twarzy, pomoże nam zredukować skalę wzrostów - radził Adam Niedzielski. Prosi tym samym o stosowanie zasady pozostania w domach, gdy nie musimy koniecznie ich opuszczać.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVP Info, Radio ZET

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News