maseczki grupy zwolnione
Fot. Pexels.com/Anna Shvets (zdjęcie ilustracyjne)
Mateusz Sidorek - 11 Marca 2021

Nagła decyzja rządu ws. maseczek. Obowiązuje od dziś, niektórzy zwolnieni z ich noszenia

Dzięki nowelizacji rozporządzenia rządu nie wszyscy będą musili nosić maseczki ochronne. Dzisiaj tj. 11 marca w życie wchodzą nowe przepisy, które zwalniają z tego obowiązku osoby cierpiące na przewlekłe i zaawansowane choroby. Zmiana w sprawie ograniczeń epidemicznych została ujęta w Dzienniku Ustaw w środę (10 marca) wieczorem.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w nowelizacji rozporządzenia, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i wchodzi w życie w czwartek 11 marca, nie wszyscy obywatele muszą nosić maseczki ochronne. W projekcie ujęto kryteria zdrowotne, które zwalniają z tego obowiązku.

Jak donosi portal „Polsat News”, maseczek nie muszą nosić osoby cierpiące na zaawansowane schorzenia neurologiczne i z niewydolnością oddechową lub krążenia. W nowelizacji znalazły się też aktualne zakazy i nakazy dotyczące epidemii koronawirusa.

Maseczki nie dla wszystkich – nowelizacja rozporządzenia

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że maseczki były tematem podejmowanym podczas ostatnich obrad i ostatecznie odniesiono się do obowiązku ich noszenia w nowelizacji rozporządzenia.

Dlatego od czwartku osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia nie będą musiały zakrywać nosa oraz ust maseczkami, jednak wymagane będzie specjalne zaświadczenie lekarskie.

Indonezja: nie żyje 27 osób, 39 jest rannych. Szkolny autobus runął w przepaśćIndonezja: nie żyje 27 osób, 39 jest rannych. Szkolny autobus runął w przepaśćCzytaj dalej

Zdecydowaliśmy się, by dać możliwość tym osobom, które mają problemy z oddychaniem i które pozbawiliśmy tak naprawdę możliwości noszenia przyłbic, by nie musiały nosić maseczek. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie tych osób, które posiadają zaświadczenie lekarskie – oświadczenie rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia, Wojciecha Andrusiewicza cytuje „Polsat News”.

Jeśli zauważymy, że ten nakaz noszenia maseczek jest lekceważony i pojawia się coraz więcej tłumaczeń o niepełnosprawności i gdy nagminnie prawo będzie łamane, to możemy ten przepis cofnąć – dodał.

Wojciech Andrusiewicz podkreślił jednak, że wszelkie przepisy powinny być traktowane przez Polaków z ogromną powagą, ponieważ sytuacja epidemiczna jest coraz trudniejsza i „to nie jest czas na lekceważenie prawa”.

Nie tylko maseczki, będą osoby zwolnione z kwarantanny

Tematem ostatnich obrad były nie tylko maseczki, ale również inne ograniczenia sanitarne. W związku z nowelizacją rozporządzenia po przekroczeniu granicy kwarantanna nie będzie obowiązkowa dla ozdrowieńców.

Warto też przypomnieć, że od 13 marca województwo pomorskie zostaje uznane za obszar szczególnego narażenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. To oznacza powrót szeregu restrykcji – zamykanie hoteli oraz obiektów kultury.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o rodzinie Krzysztofa Pendereckiego, która nadal czeka na pogrzeb artysty. Wybitny kompozytor zmarł niemal rok temu. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News