Kierowca z prawo jazdy kat. B
TOMASZ RADZIK/East News
Monika Majko - 9 Marca 2021

Jeździsz samochodem? Kierowcy osobówek dostaną „z urzędu” dwa nowe uprawnienia

Poważne zmiany czekają kierowców posiadających prawo jazdy kat. B. Z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury właściciele tych uprawnień zyskają dodatkowe prawa. Będą oni mogli jeździć znaczeni cięższymi pojazdami, niż dotychczas dopuszczano w przepisach.

Poszerzenie uprawnień dla kierowców z kat. B ma nastąpić jeszcze w tym roku. Jeśli kierowca spełni określone w nowych przepisach warunki, dostanie dodatkowe uprawnienia z „urzędu”, bez konieczności zdawania egzaminów czy wymiany dokumentów

Kierowca zyska dodatkowe uprawnienia

Według obecnie obowiązujących przepisów każdy kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B może prowadzić samochody o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Zmiany w tych zapisach chce dokonać Ministerstwo Infrastruktury.

W myśl nowych przepisów kierowcy zyskają prawo do kierowania znacznie cięższymi pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 4,25 tony. Nowe limity mają dotyczyć pojazdów z napędami alternatywnymi, m.in. elektrycznych oraz z ogniwami wodorowymi.

Zmiana dotyczy ustawy o transporcie drogowym, która rozszerzy uprawnienia posiadaczy prawa jazdy kategorii B. Dodatkowe możliwości mają zostać automatycznie przypisane kierowcom, którzy spełnią warunki korzystania z nich.

Syn Martyniuka skazany na więzienie. Wyrok nieprawomocnySyn Martyniuka skazany na więzienie. Wyrok nieprawomocnyCzytaj dalej

Jak informuje portal moto.pl, będzie można poruszać się „pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym”.

Jak wskazuje resort infrastruktury, drugim warunkiem możliwości skorzystania z nowych uprawnień ma być posiadanie prawa jazdy kat. B od co najmniej 2 lat. Po spełnieniu tych wymogów kierowca automatycznie zyska prawo do kierowania cięższymi pojazdami o alternatywnych napędach.

Dopuszczalna masa całkowita oznacza łączną masę pojazdu lub zespołu pojazdów. Wlicza się w nią również masę ładunku i osób podróżujących i jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym każdego samochodu w rubryce oznaczonej literką „F”.

DMC wynoszące 3,5 tony pozwala kierowcom z prawem jazdy kategorii B jeździć także małymi busami czy samochodami dostawczymi. Wraz z rozwojem motoryzacji i nowymi systemami montowanymi w kolejnych modelach, pojazdy stają się jednak coraz cięższe. Przykładowo akumulatory montowane w samochodach elektrycznych są znacznie większe i cięższe, niż przy tradycyjnych silnikach.

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi wzrasta, a producenci aut coraz bardziej inwestują w ten dział swoich produktów. Zmiana przepisów pozwoli na korzystanie z tych alternatywnych rozwiązań większej liczbie kierowców.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Moto

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News