Zawał serca atakuje nagle
Unsplash.com Nik Shuliahin
Monika Majko - 21 Lutego 2021

Nieregularny rytm serca i potliwość mogą zwiastować zawał serca nawet miesiąc wcześniej

Zawał serca stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Atak objawia się zwykle nagłym bólem w okolicy klatki piersiowej oraz m.in. dusznościami i osłabieniem. Okazuje się jednak, że nasz organizm może dać nam sygnały ostrzegawcze nawet miesiąc wcześniej.

Te niepokojące objawy zawału serca zwykle są ignorowane, warto jednak potraktować je poważnie i skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Szybka reakcja może zapobiec wystąpieniu zawału serca i uratować nam życie.

Te objawy mogą ostrzegać nas przed zawałem serca

Podczas zawału mięśnia sercowego chory najczęściej odczuwa nagle silny ból w klatce piersiowej, duszności, ból za mostkiem, a także uczucie lęku i zimne poty. Pacjentowi należy jak najszybciej udzielić odpowiedniej pomocy, ponieważ każda minuta zwłoki obniża szanse na uratowanie zdrowia i życia chorego.

Choć atak serca następuje zwykle niespodziewanie, to okazuje się, że organizm chorego już nawet miesiąc wcześniej może wysyłać sygnały ostrzegawcze, których nie należy lekceważyć. Objawy te są pozornie niegroźne, ale mogą zwiastować kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem mięśnia sercowego.

Jako sygnał ostrzegawczy przed zawałem należy traktować nieregularny rytm serca. Jeśli nagle zaczyna ono przyśpieszać, choć pozostajemy w spoczynku i nie wykonujemy czynności meczących, może to zwiastować problemy z jego prawidłową pracą.

Od 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówOd 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówCzytaj dalej

Nagłe przyśpieszenie bicia serca trwa zwykle około 1-2 minut i najczęściej występuje u kobiet. Zaburzony rytm serca może pojawić się również podczas wysiłku fizycznego. Serce bije wówczas na zmianę szybciej i wolniej.

Objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę na problemy z sercem, jest również nadmierne pocenie się. To jeden z najwcześniej pojawiających się zwiastunów zawału serca, jednak jest bardzo często ignorowany przez doświadczające go osoby.

Nadmierne pocenie najczęściej pojawia się w obszarze czoła, klatki piersiowej, dłoni i stóp. Chorzy odczuwają je nagle o różnych porach i nie mają one związku z ich aktywnością fizyczną ani temperaturą otoczenia, jak w przypadku zdrowej osoby.

Objaw ten zwykle nie budzi większego niepokoju wśród doświadczających go mężczyzn. Z kolei kobiety często mylą go z uderzeniami gorąca, które zdarzają się podczas menopauzy. Objawami problemów z sercem mogą być również charakterystyczne zmarszczki na uszach. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Ważne jest, by osoba doświadczająca ataku serca jak najszybciej uzyskała pomoc. W tym przypadku obowiązuje reguła tzw. złotej godziny. Chorzy, którzy zostaną poddani leczeniu w tym czasie, mają największe szanse na powrót do zdrowia.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

źródło: Twoje Zdrowie/Apteline

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News