Choroba objawia się na uszach
Pixabay.com Hans
Monika Majko - 18 Lutego 2021

Objawy niewydolności serca mogą objawiać się także zmarszczką na uszach. Co roku umiera ok. 60 tys. osób

Choroby serca co roku zabijają w Polsce tysiące osób. Okazuje się, że objawy niewydolności serca mogą pojawić się m.in. na naszych uszach. Jeśli zauważysz je u siebie, lepiej od razu skontroluj swój stan zdrowia.

W naszym kraju na niewydolność serca cierpi około pół miliona Polaków, a co roku choroba ta zabija dziesiątki tysięcy osób. Okazuje się, że jej objawy można dostrzec na małżowinie usznej. Jeśli zauważymy charakterystyczną zmarszczkę na uchu, warto udać się do lekarza.

Choroba może objawiać się zmarszczką na uchu

Regularne kontrolowanie wyglądu naszych uszu może uratować nam życie. Niewiele osób wie, że niewydolność serca może objawiać się właśnie w postaci charakterystycznych zmarszczek na uszach. Po raz pierwszy to powiązanie zaobserwowano w 1973 roku u jednego z pacjentów lekarza Sanders'a T. Frank'a.

Odkrycie doktora Franka potwierdziło ponad 40 różnych badań, które wykazały związek między nietypowym wyglądem płatka ucha a zwiększonym ryzykiem miażdżycy. Wyniki badania przeprowadzonego przez US National Library of Medicine National Institutes of Health wskazały, że bruzda na uchu ma związek z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Również naukowcy z Uniwersytetu Pensylwania potwierdzili, że marszczenie się małżowiny usznej, to jeden z pierwszych objawów niewydolności serca. Pojawienie się nietypowego symptomu może wskazywać również na bardzo groźny zator lub zawał serca.

Bogusław Linda ma problemy ze zdrowiem. Lekarze zalecają operację, aktor jej unikaBogusław Linda ma problemy ze zdrowiem. Lekarze zalecają operację, aktor jej unikaCzytaj dalej

Istnieją również inne nietypowe objawy, które mogą wskazywać na pojawienie się u nasz problemów z wydolnością serca. Jednym z nich jest nieprzyjemny zapach z ust. Według naukowców także pojawienie się stanów zapalnych dziąseł może zwiastować problemy z układem sercowym.

W „American Journal of Epidemiology” opublikowano badania, które wskazują, że również trądzik może mieć związek z naszą podatnością na choroby serca. Osoby, które nie miały problemów skórnych w młodości, są o 35 proc. bardziej narażone na wystąpienie niedotlenienia serca.

Zawał serca stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia, a osoba go doświadczająca wymaga natychmiastowej pomocy. W przypadku zawału serca obowiązuje reguła tzw. złotej godziny. Pacjent, który otrzyma właściwe leczenie w pierwszej godzinie od wystąpienia objawów, ma największe szanse na wyzdrowienie.

Atak serca pojawia się nagle i zwykle objawia się przede wszystkim bardzo silnym bólem w klatce piersiowej. Towarzyszyć mu może kaszel oraz zawroty głowy, a także kołatanie serca, duszności, zimne poty oraz uczucie zmęczenia.

Ból klatki piersiowej może promieniować m.in. do żuchwy, gardła, ramion lub brzucha. Klasyczne objawy zawału nie muszą jednak występować za każdym razem. Zdarzają się przypadki tzw. niemych zawałów, które pozbawione są charakterystycznych symptomów lub występują one w lżejszej formie.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: o2/Medonet/Apteline

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News