Ulga dla krwiodawców
Pixabay.com Photo Mix CC0
Monika Majko - 21 Lutego 2021

Do końca kwietnia Polacy mogą skorzystać z ulgi podatkowej dla krwiodawców. Można zyskać 3061 zł

Z ulgi podatkowej może skorzystać każdy honorowy dawca krwi, który udokumentuje dokonanie darowizny na cele krwiodawstwa. Można zyskać nawet 3601 złotych zwrotu. Warto o tym pamiętać, wypełniając swoje zeznanie podatkowe.

Ulga podatkowa dla krwiodawców pozwala na skorzystanie z odliczenia darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa. Wpływ na kwotę odliczenia ma ilość litrów oddanej krwi lub jej składników, a wysokość rekompensaty określona jest w przepisach

Ulga dla krwiodawców - można zyskać nawet ponad 3,5 tysiąca złotych

Zgodnie z rozporządzenie Ministra Zdrowia, rekompensata pieniężna przysługuje dawcom krwi rzadkiej grupy w wysokości 130 zł za jeden litr pobranej krwi oraz 1 zł za 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych.

Ulgi przysługują również krwiodawcy, który został poddany zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi, lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych, lub osocza. Ich wysokość również określono szczegółowo w rozporządzeniu.

Wysokość odliczenia w ramach podatkowej ulgi na krew zależy od ilości oddanej przez podatnika krwi lub jej składników w danym roku podatkowym. Każdy honorowy dawca krwi, który chciałby skorzystać z możliwości odliczenia darowizny na rzecz krwiodawstwa, musi jednak pamiętać o udokumentowaniu swojej działalności na tym polu.

Od 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówOd 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówCzytaj dalej

- Możliwość skorzystania z odliczenia wymaga formalnego potwierdzenia dokonanej darowizny, tj. wysokość darowizny na cele krwiodawstwa należy udokumentować zaświadczeniem od jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi. W zaświadczeniu podawana jest ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników - przekazano na portalu ksiegowosc.infor.pl.

- Wysokość ulgi zależy więc od ilości oddanej krwi i jej składników. Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 litra, a kobieta 1,8 litra krwi pełnej. Osocza można oddać więcej, bo aż 25 litrów. Maksymalnie mężczyzna może zatem odliczyć 3601 zł a kobieta 3484 zł - wyliczono na stronie krwiodawcy.org.

Obowiązuje również wspólny limit dla darowizn, w skład którego wliczają się również darowizny m.in. z tytułu kultu religijnego czy na działalność pożytku publicznego. Odliczyć można kwotę faktycznie dokonanej darowizny, jednak nie więcej niż kwotę stanowiącą 6% dochodu/przychodu darczyńcy.

- Oznacza to, że jeśli kwota stanowiąca 6% dochodu podatnika jest niższa od wartości oddanej krwi (w tym jej składników: osocza, krwinek płytkowych oraz krwinek białych i czerwonych), podatnik w zeznaniu nie będzie mógł odliczyć więcej niż właśnie tę kwotę – odpowiadającą 6% dochodu - wskazano na stronie krwiodawcy.org.

Odliczenia z tytułu oddania krwi można dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Należy dodatkowo wypełnić załącznik PIT/O, w którym wykazuje się kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego. W przypadku tej preferencji podatkowej jest to stacja krwiodawstwa, w której podatnik oddał krew.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

źródło: krwiodawcy/ksiegowosc.infor

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News