Dowód osobisty do wymiany
Wikimedia Commons Gp 13 GNU Free Documentation License
Monika Majko - 21 Lutego 2021

Od 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palców

Już od sierpnia w życie wejdą nowe wytyczne w sprawie dowodów osobistych. Polski rząd przyjął nowelizację, której celem jest dostosowanie krajowych przepisów do rozporządzenia parlamentu Europejskiego. Ma to zapobiegać fałszowaniu dokumentów oraz kradzieży tożsamości.

Projekt nowelizacji ustawy został przedłożony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i przyjęto go w czasie posiedzenia rządu we wtorek 16 lutego. Unijne wytyczne zobowiązują państwa członkowskie do wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń w dokumentach tożsamości.

Dowód osobisty zyska dodatkowe zabezpieczenia

O przyjęciu projektu nowelizacji przepisów poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane zostały do wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń w krajowych dokumentach tożsamości. Ma to zapobiec m.in. próbom oszustwa.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 2 sierpnia 2021 roku. Wszyscy Polacy będą musieli wymienić stare dokumenty, jednak proces zmiany ma odbywać się płynnie, dlatego nie trzeba będzie wymieniać dowodów osobistych od razu, tylko dopiero po czasie utraty przez nich ważności. W tym zakresie nic się nie zmienia. Osoby, których dowód będzie przeterminowany, mocno zniszczony, zgubiony czy ukradziony, mogą standardowo wnieść wniosek o nowy.

Jedną z najważniejszych zmian, jest wprowadzenie w dowodach osobistych drugiej cechy biometrycznej, czyli odcisków palców, które będą pobierane podczas składania wniosku o wydanie nowego dokumentu. W warstwie graficznej dowodów pojawi się również podpis właściciela dokumentu.

Książę Filip nie jest w najlepszym stanie? Książę Karol opuścił szpital cały we łzachKsiążę Filip nie jest w najlepszym stanie? Książę Karol opuścił szpital cały we łzachCzytaj dalej

Odciski palców mają być przechowywane w Rejestrze Dowodów Osobistych do dnia odbioru dowodu osobistego, jednak pozostaną w nim nie dłużej niż do 90 dni od dania wydania dokumentu. Nowelizacja ustawy zawiera również wytyczne dotyczące sytuacji, gdy pobranie odcisku palca nie będzie czasowo możliwe.

- W przypadku, gdy czasowo niemożliwe jest fizycznie pobranie odcisków palców osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, np. z powodów medycznych – oparzenie lub inny wypadek, przewidziano dwunastomiesięczny okres ważności dokumentu - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Wszystkim obywatelom po ukończeniu 12. roku życia dowody osobiste będą wydawane z 10-letnim okresem ważności. Z kolei dzieci do lat 12. będą otrzymywać dokument ważny przez kolejne na 5 lat i nie będzie on posiadał zabezpieczenia w formie odcisku palca.

Dowody bez dodatkowe zabezpieczenia otrzymają również osoby, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe. W przypadku wymiany dokumentów na nowe, złożenie wniosku o wydanie dokumentu będzie możliwe tylko osobiście w urzędzie gminy. Wszystko z powodu konieczności pobrania odcisku palca od właściciela dokumentu.

Elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego po wprowadzeniu nowych przepisów będzie można złożyć jedynie w przypadku składania dowodów dla dzieci poniżej 12. roku życia oraz osób, które nie mogą skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia biometrycznego.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

źródło: Gazeta

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News