Mateusz Morawiecki
pixabay.com, autor: Matlachu
Patryk Przybyłowski - 20 Lutego 2021

Mateusz Morawiecki poinformował o śmierci Mieczysława Chorążego

Przed kilkunastoma minutami Mateusz Morawiecki przekazał wiadomość o śmierci wybitnego Polaka. Niestety dowiedzieliśmy się, że nie żyje profesor Mieczysław Chorąży. Znamienity onkolog zmarł w wieku 96 lat.

Mateusz Morawiecki poinformował o śmierci profesora za pomocą swojego oficjalnego konta na Twitterze.

- Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o śmierci profesora Mieczysława Chorążego - wybitnego onkologa, Kawalera Orderu Orła Białego. Współpraca z Profesorem była dla mnie ogromnym zaszczytem. Niech spoczywa w pokoju - napisał szef rządu.

Na pożegnanie zdecydował się również Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach. Placówka podkreśliła, że profesor był z nią związany praktycznie do śmierci.

- Zmarł dzisiaj prof. Mieczysław Chorąży, wybitny naukowiec, specjalizujący się w biologii nowotworów, powstaniec warszawski, społecznik, nauczyciel i autorytet dla kilku pokoleń lekarzy. Chluba naszego Instytutu, w którym pracował do końca, mimo zaawansowanego wieku. Będzie nam Go bardzo brakowało. Jego ciepła, dobroci, mądrości i otwartości. Rodzinie i najbliższym Pana Profesora składamy wyrazy głębokiego współczucia - czytamy na profilu facebookowym NIO w Gliwicach.

Od 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówOd 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówCzytaj dalej

Onkolog uchodził za wybitnego specjalistę w dziedzinie biologii molekularnej nowotworów. O uznaniu jego wieloletniej pracy naukowej może świadczyć, chociażby członkostwo w Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

Mieczysław Chorąży był nie tylko wybitnym lekarzem, ale także zasłużonym powstańcem. Podczas II wojny światowej prowadził działania w ramach akcji Armii Krajowej. Był również absolwentem Szkoły Podchorążych.

Tuż po Powstaniu Warszawskim został internowany, jako jeniec wojenny. Po powrocie zdecydował się pójść na studia medyczne w Warszawie. Po ich ukończeniu trafił do Gliwic, z którymi związał się do końca swoich dni.

Profesor został wielokrotnie nagrodzony za swoje zasługi. Otrzymał m.in. Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami (wszystkie trzy odznaczenia jeszcze w czasie Ii wojny światowej) Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Warszawski Krzyż Powstańczy.

Mateusz Morawiecki

zdjęcie: twitter.com/MorawieckiM

Mateusz Morawiecki2

źródło zdjęcia: facebook.com/Onkologia.Gliwice/

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

źródło: Twitter Mateusza Morawieckiego, Wikipedia, Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach na Facebooku

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News