Warszawa - darmowe maseczki
Pixabay.com Jorjoson
Monika Majko - 22 Marca 2021

Od jutra będą rozdawać maseczki zupełnie za darmo. Wiemy, kto może je dostać

Do Warszawy właśnie dojechały transporty maseczek ochronnych, które zostaną za darmo rozdane mieszkańcom stolicy. Warszawiacy otrzymają ich łącznie ponad 7 mln. Szczegóły akcji przekazała rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka.

Na Mazowsze, według zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, trafić miało łącznie 21 mln maseczek, z czego 7 mln zostanie rozdanych w Warszawie. Po darmowe produkty można zgłaszać się już od jutra w ponad 230 punktach dystrybucji.

Mieszkańcy Warszawy odbiorą darmowe maseczki

Transport darmowych maseczek ochronnych, które zostaną rozdane mieszkańcom Warszawy, właśnie dotarł do stolicy. Jak informuje rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka w rozmowie z redakcją portalu superexpress.pl, miasto przygotowało już ponad 230 punktów odbioru.

– Powstanie 230 punktów dystrybucji maseczek w ogólnodostępnych, dobrze skomunikowanych miejscach m.in. przy stacjach metra Centrum czy Świętokrzyska, rondo Dmowskiego. Będą też rozdawane w punktach obsługi mieszkańców w urzędach – informowała rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka.

Organizacją dystrybucji darmowych maseczek zajęły się urzędy dzielnic. Przy odbiorze produktów nie będzie potrzeby weryfikacji tożsamości, a maseczki zostaną przekazane każdemu, kto się po nie zgłosi, jednak w ilości nie większej, niż 4 sztuki na osobę.

Wszyscy księża w parafii z koronawirusem. Sanepid szuka wiernych, którzy byli na mszachWszyscy księża w parafii z koronawirusem. Sanepid szuka wiernych, którzy byli na mszachCzytaj dalej

– Zaangażowaliśmy wolontariuszy oraz pracowników instytucji kultury i innych placówek zamkniętych z powodu pandemii. Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wystąpiło również do wojewody mazowieckiego o zaangażowanie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – tłumaczy Karolina Gałecka.

Rozdawanie darmowych maseczek potrwa do wyczerpania zapasów, a punkty odbioru można sprawdzić na mapie opublikowanej w sieci. Pozostałe 14 mln masek skierowanych na Mazowsze zostało rozdzielone pomiędzy inne miejscowości w regionie.

– Punkty odbioru maseczek są zlokalizowane w okolicach urzędów dzielnic, bibliotek, szkół, ośrodków kultury i sportu, placówek medycznych, itp. W każdej z dzielnic wyznaczyliśmy od kilku do kilkudziesięciu takich punktów – przekazał stołeczny ratusz.

W całej Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust za pomocą maseczek ochronnych. Za nieprzestrzeganie obostrzeń policja może ukarać daną osobę mandatem, lub skierować wniosek o ukaranie grzywną do sanepidu. W niedzielę funkcjonariusze nałożyli z tego tytułu ponad 2,4 tys. mandatów oraz sporządzili prawie 670 wniosków do sądu.

– Inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie wprowadzonych nakazów, ograniczeń i zakazów może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł, a funkcjonariusze mogą nałożyć mandat karny zgodnie z art. 116 Kodeksu wykroczeń – przypomniał Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News