Maseczki kto jest zwolniony
pixabay.com lukasz_gl CC0
Klaudia Bochenek - 20 Marca 2021

Nagła decyzja ws. maseczek, przepisy już obowiązują. Wielu Polaków nie musi ich nosić

Noszenie maseczek od samego początku nie było obowiązkowe dla wszystkich. Nie musiały zakładać ich m.in. osoby niepełnosprawne, dzieci, osoby chore psychicznie czy też przewlekle chore z odpowiednim zaświadczeniem. Teraz lista znacznie się wydłużyła.

Rozporządzenie ws. maseczek z dnia 19 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, obowiązujące do 9 kwietnia wskazuje, kto jest zwolniony z obowiązku zakrywania nosa i ust. Przedstawiamy pełną listę oraz przypominamy, na których przestrzeniach otwartych maseczka jest konieczna.

Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki? Lista

Lepiej zawsze mieć przy sobie maseczkę - w kieszeni lub w torebce. Inaczej zapominalscy będą musieli liczyć się z mandatem. Od 29 listopada, gdy poprzednia ustawa weszła w życie, ukarano już w ten sposób 300 tys. osób. Za brak maseczki grozi 500 zł kary lub nawet grzywna w wysokości 30 tys. zł.

Przypominamy, że z noszenia maseczek jesteśmy zwolnieni podczas przebywania na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży.

Mimo że drogi, place, cmentarze, promenady i bulwary, targowiska również są uważane przez niektórych za „przestrzeń na świeżym powietrzu”, to już w tych przypadkach maseczkę należy założyć.

Krzyczeli do prezydenta, że będzie siedział. Andrzej Duda odpowiedział na TwitterzeKrzyczeli do prezydenta, że będzie siedział. Andrzej Duda odpowiedział na TwitterzeCzytaj dalej

Poniżej prezentujemy pełną listę osób, które za nienoszenie maseczki nie dostaną kary:

  • kierujący pojazdami prywatnymi,
  • kierowcy transportu zbiorowego,
  • kierowcy zawodowi,
  • osoby sprawujące kult religijny,
  • żołnierze,
  • mieszkańcy DPS-ów i ośrodków wychowawczych,
  • sędziowie i trenerzy sportowi, w tym instruktorzy jazdy konnej,
  • członkowie komisji egzaminacyjnych oraz osoby zatrudnione w budynkach użyteczności publicznej, chyba że zarządca postanowi inaczej (jednak pracownicy obsługujący interesantów muszą nosić maski),
  • nowożeńcy przed przedstawicielem Urzędu Stanu Cywilnego lub osobą duchowną,
  • pracownicy na czas spożywania posiłków w miejscu pracy,
  • osoby chwilowo zwolnione z noszenia maseczki przez funkcjonariuszy w trakcie kontroli tożsamości.
  • dzieci do lat 5,
  • osoby chore psychicznie,
  • osoby mające problem z samodzielnym założeniem i zdjęciem maseczki ze względu na swoją niepełnosprawność ruchową,
  • osoby chore neurologicznie, ze schorzeniami układu krążenia lub niewydolnością oddechową,
  • osoby piszące egzamin lub sprawdzian z zachowaniem 1,5 m dystansu.

Mimo tych swojego rodzaju wyjątków reszta Polaków musi nosić maseczki. Minister zdrowia na każdej konferencji apeluje o zachowaniu dystansu, zakrywaniu nosa i ust oraz o ograniczeniu wyjść z domów bez koniecznej potrzeby. Aby powstrzymać dynamiczny przyrost zakażeń, od dziś, 20 marca, obowiązuje całkowity lockdown.

Zamknięte są m.in. galerie handlowe z wyjątkiem punktów usługowych, kina, teatry, hotele, obiekty sportowe, siłownie, baseny. Nieoficjalnie, gdy liczba zachorowań przekroczy 30 tys. dobowych przypadków, mogą zostać wprowadzone kolejne zmiany.

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym wzroście zachorowań. Odnotowano 26 405 nowych przypadków, a także 88 zgonach bezpośrednio z powodu COVID-19 oraz o 261 zgonach związanymi z chorobami współistniejącymi.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Money, Warszawa w pigułce

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News