Policja zaapelowała do Polaków
Flickr.com, autor: Piotr Drabik (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)
Monika Majko - 22 Marca 2021

Tysiące mandatów za nieprzestrzeganie nowych obostrzeń. Policja szykuje więcej kontroli

Od soboty 20 marca br. w całej Polsce obowiązują dodatkowe restrykcje sanitarne, wprowadzone z powodu dynamicznego przyrostu nowych zakażeń COVID-19. Policja wydała komunikat dotyczący interwencji w sprawie nieprzestrzegania nowych obostrzeń. Wczoraj posypały się mandaty.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka poinformował, że w niedzielę 22 marca policjanci wystawili ponad 2,4 tys. mandatów w związku z łamaniem nakazu zasłaniania nosa i ust maseczką. Funkcjonariusze apelują do społeczeństwa o odpowiedzialność.

Policja przeprowadziła masowe kontrole w całej Polsce

– Tylko wczoraj, pierwszego dnia wprowadzeniu nowych ograniczeń, policjanci nałożyli ponad 2400. mandatów oraz sporządzili prawie 670 wniosków do sądu o ukaranie w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa maseczką – przekazał insp. Mariusz Ciarka.

Na terenie całego kraju prowadzone są obecnie policyjne kontrole, mające na celu sprawdzenie, czy Polacy przestrzegają nowych regulacji, zapisanych w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku.

– Inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie wprowadzonych nakazów, ograniczeń i zakazów może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł, a funkcjonariusze mogą nałożyć mandat karny zgodnie z art. 116 Kodeksu wykroczeń – przypomniał.

Właśnie pojawiły się wytyczne na Wielkanoc. Wielkie zaskoczenieWłaśnie pojawiły się wytyczne na Wielkanoc. Wielkie zaskoczenieCzytaj dalej

Jak przekazał Rzecznik Komendanta Głównego Policji, funkcjonariusze sprawdzili pod kątem przestrzegania wytycznych epidemicznych niemal 2700 pojazdów transportu publicznego, ponad 7 tys. obiektów handlowych, ponad 60 miejsc, gdzie organizowane są wesela i 65 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki.

– Cały czas kontrolujemy również osoby skierowane na kwarantannę. Tylko ostatniej doby przeprowadziliśmy ponad 351 tys. takich kontroli – poinformował.

Insp. Mariusz Ciarka apeluje do Polaków, by nie unikali obowiązku przestrzegania zaleceń sanitarnych, ponieważ ma to ogromny wpływ na rozwój zagrożenia epidemicznego w kraju. Rzecznik zachęcił również do zapoznania się z ustawą, by lepiej zrozumieć wagę wprowadzonych ograniczeń.

– Pamiętajmy, że od naszego zdyscyplinowania zależy, jak bardzo zostanie ograniczona transmisja wirusa a dzięki temu odciążona służba zdrowia – wskazał insp. Ciarka.

Od soboty 20 marca br. cała Polska ponownie została objęta surowym reżimem sanitarnym. Czasowo zamknięto m.in. hotele, galerie handlowe, baseny i sauny, boiska oraz kluby fitness, a także wszelkie instytucje kulturalne tj. muzea, kina i teatry.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News