Ministerstwo Zdrowia przekazało niepokojące informacje
Pixabay.com Candid_Shots
Monika Majko - 22 Marca 2021

Niepokojące wiadomość z Ministerstwa Zdrowia. Dążymy do twardego lockdownu?

Polska mierzy się obecnie z III falą pandemii koronawirusa, w której wzrosty liczby wykrywanych przypadków zakażenia przekraczają już te notowane na jesieni 2020 roku. Z Ministerstwa Zdrowia płyną niepokojące informacje na ten temat.

W poniedziałek 22 marca Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o kolejnych ponad 14 tys. nowych zakażeniach koronawirusem. Ja poinformował szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski, podstawowy wariant wirusa SARS-COV-2 zostaje wyparty na terenie naszego kraju przez mutację brytyjską, która jest bardziej zakaźna i śmiertelna.

Ministerstwo Zdrowia przekazało niepokojące wiadomości

W Polsce średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem z ostatnich 7 dni wynosi obecnie 22 222, a wzrost liczby infekcji w stosunku tydzień do tygodnia wynosi 33,79 proc. To bardzo niepokojąca sytuacja, oznacza bowiem, że III fala pandemii koronawirusa rozwija się znacznie dynamiczniej, niż poprzednie, a co za tym idzie, jest dużo groźniejsza.

Dodatkowe zagrożenie stanowi fakt wypierania na terenie Polski podstawowej wersji groźnego wirusa SARS-COV-2 przez jego brytyjską mutację, stanowiącą jeszcze większe zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Mutacji wirusa B.1.1.7. jest bardziej zakaźna i bardziej śmiertelna, a w naszym kraju odpowiada już za ponad 80 procent wykrywanych obecnie infekcji koronawirusem.

- Mutacja brytyjska (20I/501Y.V1) wypiera inne warianty wirusa w Polsce. Jej udział w kolejnych badaniach genomu osiąga już wartość 80% - przekazał na swoim Twitterze minister Adam Niedzielski.

Właśnie pojawiły się wytyczne na Wielkanoc. Wielkie zaskoczenieWłaśnie pojawiły się wytyczne na Wielkanoc. Wielkie zaskoczenieCzytaj dalej

Tak dynamiczny wzrost liczby zakażeń oznacza, że już niedługo możemy dojść do średniej, wynoszącej nawet 40 tys. dziennych zakażeń, a według ekspertów, szczyt III fali pandemii jest dopiero przed nami. Oznacza to, że wiele osób może nie otrzymać odpowiedniej pomocy ze względu na braki m.in. miejsc w szpitalach czy personelu medycznego.

Jak przekazała redakcja portalu rp.pl, obecnie wskaźnik średniej dobowej liczby zakażeń koronawirusem SARS-COV-2 z ostatnich siedmiu dni dla całego kraju wynosi 57,94 i już 5 dzień z rzędu jest wyższy niż 50. To najwyższy wynik od 17 listopada 2020 roku.

- Najwyższy wskaźnik zakażeń zanotowano 21 marca w województwie śląskim, gdzie 13 marca wskaźnik ten przekroczył 40, 17 marca przekroczył 50, 19 marca 60, a 22 marca 70 - i obecnie wynosi on tam co najmniej (nie wszystkie wykryte w ciągu ostatniego tygodnia zakażenia resort zdrowia przypisał do konkretnego województwa - red.) 70,89 (wzrost o 1,94, w liczbach bezwzględnych oznacza to 22 370 zakażeń w ciągu 7 dni) - przekazano na łamach portalu rp.pl.

Z kolei największy wzrost zakażeń w liczbach bezwzględnych zanotowano w ciągu ostatniego tygodnia w województwie mazowieckim i było ich łącznie 26 033. Średnia dobowa liczba zakażeń z 7 dni wynosi tam obecnie 68,51 zakażenia koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 073 129 zakażeń koronawirusem, a z powodu COVID-19 zmarło łącznie 49 365 osób. Na całym świecie łączna liczba przypadków infekcji wirusem SARS-COV-2 przekroczyła już 123 mln, a ponad 2,72 mln zakażonych koronawirusem osób zmarło.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: RP/Gazeta

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News