lockdown od niedzieli
Fot. „Wydarzenia” Polsat News
Mateusz Sidorek - 23 Marca 2021

Twardy lockdown i zamknięte kościoły od niedzieli? Prof. Horban o zaostrzeniu restrykcji

Na antenie Polsat News profesor Andrzej Horban przyznał, że pojawiło się realne ryzyko wprowadzenia lockdownu. Całkowite zamknięcie kraju może być ogłoszone nawet już od najbliższej niedzieli tj. 28 marca. Doradca premiera ds. COVID-19 zaznaczył, że jeśli przekroczymy 30 tysięcy zakażeń koronawirusem, rząd nie będzie miał innego wyjścia.

Widmo całkowitego lockdownu już od pewnego czas wisi nad Polską. Dziennikarze przy każdej okazji pytali przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, czy rząd rozważa drastyczne zaostrzenie ograniczeń sanitarnych w związku z bardzo niepokojącymi statystykami. Od 17 marca dobowa liczba nowych potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 nie spadła poniżej 25 tysięcy. Dopiero w poniedziałek 21 marca odnotowano spadek do 14 678 zarażeń.

Jak dotąd minister zdrowia Adam Niedzielski jedynie zaznaczał, że wprowadzenie głębszego lockdownu jest niewykluczone. Szef resortu przyznawał w rozmowie z mediami, że obecne restrykcje sanitarne mogą okazać się niewystarczające i wówczas konieczne będzie zastosowanie kolejnych ograniczeń, by zatrzymać gwałtowny rozwój trzeciej fali koronawirusa.

Zdaniem profesora Andrzeja Horbana twardy lokcdown jest możliwy od niedzieli

Na temat lockdownu wypowiedział się profesor Andrzej Horban. Doradca premiera ds. COVID-19 po zapoznaniu się z danymi Ministerstwa Zdrowia ma jeszcze mniej optymistyczne wieści. W programie „Wydarzenia” na antenie Polsat News ujawnił, że liczba 30 tysięcy zakażeń, do której się zbliżamy, może skłonić rząd do wprowadzenia całkowitego zamknięcia kraju.

Jeśli przekroczymy 30 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem to rzeczywiście pora zacząć się bać. Trzeba zrobić wszystko, żeby tej liczby nie przekraczać – powiedział specjalista.

Nieoficjalnie: zamknięcia sklepów, zmiany w kościołach i przemieszczaniu się. Również Wielkanoc pod znakiem restrykcjiNieoficjalnie: zamknięcia sklepów, zmiany w kościołach i przemieszczaniu się. Również Wielkanoc pod znakiem restrykcjiCzytaj dalej

Obawiam się, że będzie to w tym tygodniu lub w przyszłym – dodał prof. Andrzej Horban.

Ekspert został zapytany wprost, czy w przypadku rosnącej liczby dobowych zarażeń koronawirusem kolejnym krokiem rządu będzie wprowadzenie całkowitego lockdownu. Profesor Andrzej Horban nie ukrywał, że takie rozmowy już się toczą.

Właściwie jesteśmy tego bardzo bliscy. Zaczynamy na ten temat bardzo poważnie rozmawiać – oświadczył doradca premiera ds. COVID-19.

Dwa tygodnie temu wprowadziliśmy obostrzenia w dwóch województwach narażonych na wzrost liczby chorych. Ona po dwóch tygodniach przestała rosnąć w dramatyczny sposób – wyjaśnił.

Lockdown może obowiązywać już od niedzieli

Profesor Andrzej Horban został zapytany przez Dorotę Gawryluk, czy lockdown zostanie wprowadzony już w najbliższą niedzielę tj. 28 marca. Ekspert przyznał, że taki rozwój wydarzeń jest prawdopodobny. O wszystkim mają zdecydować statystyki ze środy i czwartku.

Scenariusz jest taki możliwy zawsze – ujawnił specjalista.

Jeśli w środę czy czwartek zbliżymy się do liczby wyraźnie przekraczającej 30 tysięcy zakażeń, to wówczas będzie nie tylko potencjalny, ale i realny scenariusz – dodał profesor.

Wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o zamknięcie kościołów podkreślił, że bardzo trudno jest wprowadzić takie ograniczenie w krajach z takimi tradycjami jak Polska. Tym razem wątpliwości już nie miał doradca ds. COVID-19.

Jeżeli będzie całkowite zamknięcie, to kościoły też będą zamknięte– odparł Andrzej Horban.

My walczymy o życie ludzkie, nie o wszystkiego rodzaju przyjemności. Nie chcemy zahamować ludziom przyjemności, wolności jakiejkolwiek. Ale walczymy wprost o ludzkie życie– uściślił.

Wszystko wskazuje na to, że najbliższe dni okażą się bardzo ważne dla Polaków. Niewykluczone, że Wielkanoc będzie przebiegała według jeszcze bardziej drastycznego reżimu sanitarnego.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Rzeczpospolita; Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News