Wielkanoc
pixabay.com, autor: EmArt
Patryk Przybyłowski - 22 Marca 2021

Właśnie pojawiły się wytyczne na Wielkanoc. Wielkie zaskoczenie

Już od dłuższego czasu wiadomo, że tegoroczna Wielkanoc ponownie będzie odbiegała od tradycyjnego obrazu świąt. Nareszcie dowiedzieliśmy się, jakie zasady będą panowały w kościołach.

Jak podaje „Wirtualna Polska”, biskupi mieli już otrzymać specjalne wytyczne na Wielkanoc. Zbiór podstawowych zasad został opracowany przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP a bazuje na wskazówkach wprost z Watykanu.

Po pierwsze, hierarchowie kościelni mają zawrócić uwagę księżom proboszczom, aby przyłożyli wielką wagę do kontrolowania odpowiedniej liczby wiernych w świątyniach. Przypominamy, że dozwolony limit wiernych to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Poznaliśmy wytyczne na Wielkanoc

Po drugie, zalecane jest odejście od rytuału obmywania nóg, tradycyjnie obchodzonego w Wielki Czwartek. Z kolei Wielki Piątek ma obejść się bez całowania krzyża zarówno przez duchownych, jak i wiernych.

Mateusz Morawiecki przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Teresa MajchrzakMateusz Morawiecki przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Teresa MajchrzakCzytaj dalej

Ważne zmiany dotyczą również wszechobecnych procesji. Konferencja Episkopatu Polski zaleca, aby wierni pozostali na swoich miejscach w kościele. Wytyczne dotyczą procesji organizowanych w: Niedzielę Palmową, Wielki Piątek (droga krzyżowa), a także w Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną.

- Jeśli chodzi o święta Triduum Paschalnego, w najbliższym czasie zostaną wysłane do księży promemoria, w których będą odpowiednie zalecenia - stwierdził ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Nie czekając na odgórne zalecenia, niektóre diecezje podjęły już decyzję o zrezygnowaniu ze święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

- Podobnie jak w zeszłym roku w diecezji nie będzie błogosławienia pokarmów w Wielką Sobotę. Wierni będą zachęcani do uroczystej modlitwy z błogosławieństwem potraw na wielkanocnym stole w gronie rodzinnym - powiedział ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik Archidiecezji Katowickiej.

Jak podaje „Wirtualna Polska”, zupełnie inną strategię w sprawie święconki przyjęła diecezja Legnicka. Tam kapłani zachęcani są do poświęcenia pokarmów z założeniem, że ma się ono odbyć na świeżym powietrzu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News