Od 15 marca nowe zasady wizyt w przychodniach i teleporad

Autor Monika Majko - 9 Marca 2021

Od 15 marca w życie wejdą nowe przepisy dotyczące udzielania teleporad lekarskich. Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał w piątek rozporządzenie w tej sprawie, które opublikowano w Dzienniku Ustaw w poniedziałek 8 marca.

Jak zapowiedział szef resortu zdrowia, wprowadzane ograniczenia w korzystaniu z teleporad mają być odpowiedzią na doniesienia o ich nadużywaniu. Z telefonicznych porad lekarskich nie będą mogły korzystać m.in. dzieci do 6. roku życia.

Minister Niedzielski podpisał nowe rozporządzenie w sprawie udzielania teleporad

– Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad. Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego – wyjaśnił w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

W myśl nowych przepisów, które mają zacząć obowiązywać od 15 marca, z teleporad nie będzie można korzystać m.in. w przypadku konsultowania stanu zdrowia dzieci do lat 6., za wyjątkiem kontroli w przebiegu prowadzonego leczenia, ustalonego po osobistym badaniu.

Teleporady nie będzie można udzielać w przypadku pacjenta nowo zapisanego  do przychodni, osób z chorobą przewlekłą, gdy doszło do pogorszenia stanu lub zmiany objawów oraz przy podejrzeniu choroby nowotworowej.

Duchowni złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wielkie oburzenie w sieciCzytaj dalej

Dodatkowo pacjent zyska prawo odmowy udzielenia zgody na teleporadę. Jak podkreślił minister Niedzielski, na życzenie pacjenta „ta wizyta tradycyjna również musi się odbyć”. Chory będzie mógł żądać tradycyjnej wizyty u lekarza.

Do tej pory telefoniczne porady lekarskie były standardową formą udzielania konsultacji medycznej w czasie trwania pandemii koronawirusa. Z tej formy konsultacji lekarskiej wyłączone były jedynie dzieci do 2. roku życia.

Nowe regulacje, które przygotowaliśmy, przede wszystkim podwyższają tę dolną granicę wieku dziecka, gdzie teleporada nie będzie standardem – wyjaśniał minister Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił jednak, że w wybranych przypadkach na życzenia rodzica czy opiekuna, teleporada może zostać zastosowana jako „porada kontrolna w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, której udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego”.

Podpisane w piątek rozporządzenie w tej sprawie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy mają wejść w życie po 7 dniach od ogłoszenia.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

[EMBED-9]

Następny artykułNie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News