Adam Niedzielski ograniczenie teleporad
Jakub Kaminski/East News
Mateusz Sidorek - 4 Marca 2021

Niedzielski potwierdził na żywo w Polsacie. Będzie ograniczenie teleporad

Już w piątek 5 marca Adam Niedzielski ma podpisać rozporządzenie w sprawie teleporad. Konsultacje zdalne z lekarzami mają zostać ograniczone. Minister Zdrowia podkreślił, że czas na powrót do normalnych wizyt w gabinetach lekarskich i tradycyjnego leczenia. Szef resortu przypomniał jednak, że to nie koniec epidemii.

Niedawno Adam Niedzielski oświadczył, że możemy powoli wracać do normalnego leczenia i tradycyjnych wizyt w gabinetach lekarskich. Decyzja spowodowana jest tym, że większość medyków została już zaszczepiona. W piątek 5 marca minister zdrowia podpisze odpowiednie rozporządzenie, które ograniczy teleporady.

Podczas wizyty w Polsacie Adam Niedzielski przypomniał też, że do końca epidemii koronawirusa jest jeszcze daleko. Szef resortu powiedział też, że teleporady nadal będą dostępne, jednak nie powinny być przeważającą formą kontaktu z lekarzami.

Adam Niedzielski przekazuje nowe informacje dotyczące teleporad

Dzisiaj Adam Niedzielski był gościem programu „Gość Wydarzeń” Polsat News. Minister zdrowia oficjalnie potwierdził, że czekają nas wielkie zmiany w kwestii wizyt lekarskich przez telefon.

Jutro podpiszę rozporządzenie, które będzie ograniczało zakres teleporad – powiedział.

Mieszkasz w domu? Od 1 lipca nowy obowiązek, niedopełnienie grozi karą nawet do 5 tysięcy złotychMieszkasz w domu? Od 1 lipca nowy obowiązek, niedopełnienie grozi karą nawet do 5 tysięcy złotychCzytaj dalej

To już czas, aby przywracać normalne, standardowe leczenie. Teleporada czasami ma funkcjonalny wymiar, gdy musimy tylko otrzymać receptę lub gdy nie jest potrzebny fizyczny kontakt z lekarzem. Powinna mieć stałe, ale nie dominujące, miejsce w arsenale środków – dodał.

Oprócz tego szef resortu oświadczył, że jak dotąd przeciwko COVID-19 zaszczepiono 120 tysięcy lekarzy. Efekty już widać, ponieważ – jak informuje Adam Niedzielski – liczba zakażeń wśród pracowników służby zdrowia spadła.

To oznacza około 88-90 proc. wszystkich. Wcześniej podawaliśmy nieco wyższy odsetek, biję się w piersi – ujawnił minister.

Liczba zakażeń koronawirusem wśród lekarzy spadła z około 200 dziennie do około 10 – wyjaśnił.

Rozporządzenie Adama Niedzielskiego może polepszyć sytuację osób ciężko chorób

Już wcześniej media informowały, że Adam Niedzielski może zmienić przepisy teleporad tak, by zarówno osoby do 65. roku życia, jak i te po 65. roku życia mogły przychodzić do gabinetów lekarskich.

Chociaż zdalne łączenie się ze specjalistami ma dobre strony – zwłaszcza na początku pandemii – ponieważ niezbędne recepty lub kontakt z lekarzem medycyny pracy można było załatwić bez wychodzenia z domu, w wielu przypadkach to za mało.

Warto podkreślić, że dla osób z takimi chorobami jak cukrzyca, choroby serca czy nowotwory, teleporada jest kontaktem niewystarczającym. Natomiast nieprawidłowa diagnoza postawiona podczas teleporady w takich przypadkach może okazać się dużym zagrożeniem dla zdrowia pacjentów.

W inny z naszych artykułów pisaliśmy o dziewczynce, która trafiła w ciężkim stanie do szpitala. Niestety niemowlę, które miało zaledwie 4 miesiące, nie przeżyło. Wcześniej rodzice korzystali z teleporady. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News