Minister zdrowia zapowiedział ważne zmiany
Freepik rawpixel.com
Irmina Jach - 9 Lutego 2021

Minister zdrowia zapowiada zmiany w teleporadach dla dzieci i seniorów

Minister zdrowia zapowiedział, że już wkrótce teleporada nie będzie standardem dla dzieci i seniorów. Pojawił się projekt rozporządzenia w tej sprawie. „Musimy chronić dzieci i seniorów” - apelował Adam Niedzielski.

Minister zdrowia skomentował zbliżające się zmiany w działaniu służby zdrowia. Czas pandemii koronawirusa wiąże się z utrudnieniami w dostępie do opieki medycznej. Cierpią na tym szczególnie osoby starsze, przewlekle chore i małe dzieci.

Minister zdrowia zapowiedział ważne zmiany

- System opieki zdrowotnej, wbrew obawom wielu ekspertów, w dobie COVID-19 bardzo szybko przestawił się na teleporady. Mamy wręcz do czynienia z pewnego rodzaju przesunięciem punktu ciężkości w drugą stronę - mówił szef resortu zdrowia.

- W oparciu o nasze doświadczenia z czasu epidemii i wskazania ekspertów, zdecydowałem, że teleporada nie będzie dopuszczalna dla dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 lat. Wyjątkiem będzie teleporada związana z przedłużeniem przyjmowanych leków czy wydaniem zlecenia na wyroby medyczne - dodał Adam Niedzielski.

Zdaniem ministra zdrowia nadużywanie teleporad może mieć tragiczne konsekwencje dla życia i zdrowia dla osób w podeszłym wieku oraz dzieci. To właśnie te grupy społeczne znajdują się w ścisłym obszarze zainteresowań rządu.

Waloryzacja rent i emerytur jednak większa niż zakładano. Ważna wiadomość dla wszystkich emerytówWaloryzacja rent i emerytur jednak większa niż zakładano. Ważna wiadomość dla wszystkich emerytówCzytaj dalej

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że „nowy standard teleporady dotyczyć ma podstawowej opieki zdrowotnej, gdyż specjalistyczne porady w przeważającej mierze udzielane są osobiście w gabinecie”.

Zaznaczył, że w niektórych przypadkach kontakt telefoniczny z lekarzem jest najlepszą formą kontaktu i okazją do zebrania wywiadu i oceny sytuacji, jednak nie można stosować go w każdym przypadku, bo może odbić się to na stanie zdrowia pacjenta.

- Nie ma idealnych regulacji, które będą każdą sytuację dobrze rozwiązywały. Zdecydowaliśmy się na ustalenie określonych, umownych ram, które dotyczą dzieci przed pójściem do szkoły, czyli do 6 lat i seniorów powyżej 65 lat - wskazał. Projekt ma trafić do konsultacji jeszcze we wtorek.

- Podejrzewam, że wywoła trochę emocji. Jesteśmy otwarci na kształtowanie zapisów, ale musi być gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów - podkreślił Adam Niedzielski.

Szczegóły zmian nie zostały na ten moment określone. Można podejrzewać, że nowy projekt zostanie ogłoszony w ciągu zbliżających się tygodni. Uważacie, że obecnie teleporady są nadużywane?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News