Spis powszechny w Polsce
Pixabay.com Photo Mix
Monika Majko - 26 Lutego 2021

Od 1 kwietnia rusza spis powszechny. Nie zrobisz, zapłacisz wielką karę

Już od 1 kwietnia rusza w Polsce kolejny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Polacy mają obowiązek udzielić odpowiedzi na pytania rachmistrzów. Za odmowę udziału w spisie grozi wysoka kara grzywny.

Ostatni spis powszechny przeprowadzono w Polsce 10 lat temu. W tym roku Główny Urząd Statystyczny ponownie zapyta Polaków m.in. o wiek, wykształcenie, wymiar czasu pracy oraz liczbę pokoi w mieszkaniu.

Spis powszechny 2021 ruszy 1 kwietnia

Narodowy spis powszechny odbywa się co dekadę, a udział w nim jest obowiązkiem każdego Polaka. Jak przypominają przedstawiciele GUS, za odmowę udzielenia odpowiedzi na pytania ankieterów grozi nam surowa kara finansowa, która może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

- W przypadku odmowy spisania się może grozić kara grzywny. O tym jednak zawsze decyduje sąd - przekazała w rozmowie z money.pl Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS.

Tegoroczny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ruszy już od 1 kwietnia, jednak z powodu trwającej pandemii sporo zmieni się w trybie jego przeprowadzania. Jak przekazała rzeczniczka GUS, w tym roku podstawę spisu będzie stanowił samospis internetowy.

Wiemy, jak czuje się wdowa po Krzysztofie KowalewskimWiemy, jak czuje się wdowa po Krzysztofie KowalewskimCzytaj dalej

Wraz z początkiem kwietnia GUS na swojej stronie internetowej udostępni specjalną aplikację. Każda osoba, chcąca spisać się za jej pośrednictwem będzie uwierzytelniana „w systemie teleinformatycznym”. Logowanie ma być również możliwe za pomocą urządzeń mobilnych.

Aplikacja do samospisu ma na bieżąco sygnalizować, czy rubryki są wypełnianie w prawidłowy sposób. W ten sposób GUS będzie zbierał informacje, bez narażania Polaków na niebezpieczeństwo związane z możliwością zakażenia się koronawirusem.

Dostępna będzie również telefoniczna forma spisu lub bezpośrednia, przy pomocy tradycyjnego rachmistrza. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań miał zakończyć się 30 czerwca, jednak został przedłużony do 30 września 2021 roku

Jak przekazano na stronie gov.pl, „Narodowy spis powszechny obejmuje osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami; osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania; mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami”.

- Zebrane dane będą objęte bezwzględną tajemnicą statystyczną w rozumieniu art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej - podkreślono na rządowej stronie.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Money/GOV

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News