Policja przeprowadzi kontrole
Piotr Molecki/East News
Monika Majko - 19 Lutego 2021

Adam Niedzielski zapowiedział kontrole policyjne w związku z łamaniem obostrzeń

Policja oraz straż miejska przeprowadzi masowe kontrole „odpowiedzialności społecznej”. Działania służb zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, który wskazał, że obecnie ogromne zagrożenie epidemiczne stanowią turyści, którzy podczas wypoczynku nie stosują się do reżimu sanitarnego.

Policja ma kontrolować osoby, które korzystają ze złagodzonych obostrzeń i zdecydowały się na urlop. Jak wskazał szef resortu zdrowia, hotele w większości stosują się do zaleceń sanitarnych, w przeciwieństwie do ich gości. Łamanie zasad dystansu społecznego oraz nieprzestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych ma być surowo karane.

Policja będzie masowo kontrolować miejscowości turystyczne

Od 12 lutego br. w Polsce działalność wznowiły obiekty świadczące usługi noclegowe. Hotele i pensjonaty muszą jednak bezwzględnie przestrzegać reżimu sanitarnego oraz limitów gości, by zapewnić swoim klientom maksymalne bezpieczeństwo.

Polacy tłumnie skorzystali ze złagodzenia obostrzeń, a hotele szybko wypełniły się gośćmi. Szczególnie dużo osób zdecydowało się na wyjazd w góry, a zakopiańskie Krupówki przeżyły najazd turystów. Niestety, wielu urlopowiczów zbyt lekko potraktowało zalecenia sanepidu, a zakopiańskie służby porządkowe w ostatnich dniach wielokrotnie interweniowały w sprawie m.in. pijanych awanturników czy nieprzepisowych zgromadzeń.

Nieodpowiedzialne zachowanie turystów stanowi jednak ogromne zagrożenie epidemiczne. Jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, cytowany przez Radio Zet, „hotele przestrzegają reżimu sanitarnego, to turyści są problemem”.

Były pracownik TVP powiedział, jak wyglądała praca pod Jackiem KurskimByły pracownik TVP powiedział, jak wyglądała praca pod Jackiem KurskimCzytaj dalej

Jak wskazał szef resortu zdrowia, na 3 tysiące skontrolowanych obiektów noclegowych, tylko w trzech stwierdzono drobne nieprawidłowości, dotyczące serwowania posiłków na miejscu lub przekroczenia limitu gości. Minister Niedzielski zagroził, że jeśli Polacy nie będą stosować się do zaleceń sanitarnych, to już wkrótce obostrzenia w kraju ponownie ulegną zaostrzeniu.

Adam Niedzielski zapowiedział również, że policjanci oraz strażnicy miejscy będą masowo kontrolować „odpowiedzialność społeczną” wśród turystów. Służby rozpoczęły już mobilizację do zaplanowanych na weekend działań.

Dodatkowo niedawno pojawiły się informacje o zaostrzeniu nakazu zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Do tej pory można było wykorzystywać do tego przyłbice, chustki, szaliki, a nawet części ubrania. Nowe regulacje mają zakazać tego typu działań, a rząd będzie najprawdopodobniej rekomendował używanie jednorazowych maseczek chirurgicznych. Wiadomo, że na ten moment nowe rozwiązania omawia Rada Medyczna.

Wszystkie te działania mają pomóc w zwalczaniu tzw. trzeciej fali koronawirusa, przed którą ostrzegają specjaliści. Jak informował niedawno minister zdrowia, w Polsce ponownie panuje tendencja wzrostowa jeśli chodzi o wykryte przypadki zakażenia COVID-19.

- Znajdujemy się w takiej sytuacji, że odwraca się trend. Z dotychczasowej sytuacji, kiedy mieliśmy do czynienia ze stale malejącą liczbą przypadków, mamy pierwszy tydzień, czy pierwsze dni, kiedy ta tendencja się odwraca. I mamy systematycznie, porównując się z dniami tygodnia w poprzednich tygodniach systematyczne wzrosty - tłumaczył kilka dni temu szef resortu zdrowia.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News