Polacy będą musieli przygotować się na zmiany
Pixabay.com Sozavisimost
Monika Majko - 24 Lutego 2021

Rząd planuje ważne zmiany w kwestii zwolnień L4

Polacy już niedługo mogą spodziewać się reformy w ubezpieczeniach zdrowotnych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce nowych rozwiązań m.in. w kwestii wypłaty zasiłków chorobowych. Zmiany mają zapobiegać wyłudzeniom świadczeń.

Zatrudnieni Polacy, którzy zbyt często będą korzystać ze zwolnienia lekarskiego, zostaną wysłani do orzecznika. Resort minister Marleny Maląg zapowiada ważne zmiany w kwestii zwolnień L4. Zmiany w zasadach wypłacania ubezpieczenia chorobowego mają wejść w życie wraz z początkiem przyszłego roku.

Polacy muszą przygotować się na zmiany w L4

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce ukrócić proceder związany z wyłudzaniem świadczeń chorobowych w związku z rzekomymi chorobami. Po reformie nie będzie można od razu pójść na kolejne płatne zwolnienie po przekroczeniu limitu 182 dni, czyli 6 miesięcy zwolnienia. Pomiędzy świadczeniami trzeba będzie zrobić przerwę wynoszącą minimum 2 miesiące, która ponownie przywróci nam prawo do 182 dni nowego świadczenia chorobowego.

- Do okresu 182 dni maksymalnego zwolnienia będą się wliczały również krótkie przerwy (o ile pojawiają się od siebie w okresie krótszym niż 60 dni) i to niezależnie od powodu. Nowe zwolnienie (nawet na inną chorobę) również będzie przybliżać do limitu. A to już problem dla ludzi, którzy w jednym roku mogą mieć wyjątkowego pecha. I mogą po prostu chorować - tłumaczy portal money.pl.

W przypadku chorowania tylko na jedną chorobę, okres 182 dni zwolnienia może być rozciągnięty na dłuższy okres, gdy ktoś choruje z przerwami. Jeśli pomiędzy krótkimi zwolnieniami następowały przerwy krótsze niż 60 dni, czas choroby się sumuje. Jeśli natomiast przyczyną kolejnych L4 są inne choroby, to nie są one sumowane w limicie, jednak właśnie do tej zmiany w prawie dąży ministerstwo. Częste chorowanie na różne przypadłości ma również wypełniać limit zwolnienia lekarskiego.

Krzysztof Jasiński, aktor z „BrzydUli”, jest ojcem dzieci Maryli RodowiczKrzysztof Jasiński, aktor z „BrzydUli”, jest ojcem dzieci Maryli RodowiczCzytaj dalej

Taka zmiana ma zapobiec wyłudzaniu świadczenia przez kombinatorów, którzy korzystają z zasady mówiącej o tym, że jeden dzień zdolności do pracy wystarczy, by zacząć kolejny wielomiesięczny okres chorobowy z powodu innej dolegliwości. Dzięki temu mogą oni pobierać zasiłek, jednocześnie niemal nie pracując.

Resort chce wprowadzenia dłuższego okresu przerwy pomiędzy świadczeniami. Ma on wynosić 60 dni, a osoby, które wykorzystają ten limit niezależnie od choroby, nie będą mogli liczyć na świadczenia chorobowe z ZUS-u, które zwykle wynosi 80 proc. pensji.

- Generalnie osoba może przebywać przez 182 dni na zasiłku chorobowym. Jeżeli wykorzysta powyższy limit, będzie mogła starać się o świadczenie rehabilitacyjne lub będzie mogła ponownie skorzystać z zasiłku chorobowego po upływie 60 dni - wyjaśniło ministerstwo w odpowiedzi na pytania portalu money.pl.

W takim przypadku można się starać o świadczenie rehabilitacyjne, które można pobierać jednak nie dłużej niż 12 miesięcy. Wymaga to wizyty u lekarza-orzecznika z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i uzyskania zgody na pobieranie świadczenia.

- Ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, zgodnie z obowiązującymi przepisami przysługuje świadczenie rehabilitacyjne - tłumaczy z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Money

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News