Wikimedia commons; autorzy poszczególnych fotografii począwszy od lewej: Serecki, Jacek Bogdan, Jakub Kocój
Patryk Przybyłowski - 23 Lutego 2021

Rodowicz, Cugowski i Majewska narzekają na głodowe emerytury. Prezes ZUS odpowiada

W ciągu ostatnich miesięcy wiele gwiazd zdecydowało się podnieść temat wysokości swojej emerytury. Na głodowe świadczenie narzekali m.in. Maryla Rodowicz, czy Krzysztof Cugowski. Prezes ZUS postanowiła odnieść się do tematu.

Wykonawczyni „Małgośki” była bez wątpienia artystką, która najgłośniej narzekała na wysokość emerytury. Co miesiąc Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelewa na konto Maryli Rodowicz ok. 1600 złotych.

- Cóż mogę powiedzieć? Mam niską emeryturę. Kiedyś to w ogóle nie był temat i dlatego te składki były niskie - przyznała w rozmowie z „Plejadą”.

Okazuję się jednak, że w porównaniu do innych polskich gwiazd i tak nie jest to mała kwota. Dla przykładu, Krzysztof Cugowski otrzymuje „tysiąc złotych z kawałkiem”. Na podobną kwotę może również liczyć Alicja Majewska.

Emerytury celebrytów zbyt niskie? Prezes ZUS: nie płacili składek

Kwestia emerytur celebrytów stała się niedawno jednym z tematów poruszonych w programie „Money. To się liczy”. Prezes ZUS Gertruda Uścińska w bardzo stanowczy sposób odniosła się do pretensji gwiazd.

Nie żyje podróżnik Aleksander Doba. Miał 74 lataNie żyje podróżnik Aleksander Doba. Miał 74 lataCzytaj dalej

- To kwestia opłacania składek. W wielu wypadkach wolne zawody, artyści zawierają umowy o dzieło, które nie rodzą żadnego obowiązku ubezpieczenia społecznego - powiedziała.

Zdaniem prezes ZUS, cała sytuacja jest nieuzasadniona, ponieważ wiele znanych osób latami nie płaciło składek. Dlatego też ich obecne argumenty dot. głodowych świadczeń są raczej nie na miejscu.

- Generalnie można powiedzieć tak: trzeba płacić składki, by budować kapitał emerytalny. Zdarzają się przypadki, że takie osoby nie mają w ogóle składek emerytalnych na naszym koncie, a w debatach publicznych ostro podnoszą, że są bez uposażenia - dodała Gertruda Uścińska.

Wszyscy, nie tylko osoby z pierwszych stron gazet, powinni pamiętać, że brak opłacania składek komplikuje naszą późniejszą sytuację.

- Jest tu zasada wzajemności, proporcjonalności, adekwatności. Jeśli płacimy mało do ZUS, to i świadczenie jest niskie - skwitowała prezes ZUS w programie „Money. To się liczy”.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska, program: „Money. To się liczy”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News