Obostrzenia w Polsce
Marek BAZAK/East News
Monika Majko - 5 Marca 2021

Pilnie zwołano Rządowy Zespół Kryzysowy. Wiadomo, jakie obostrzenia rozważają politycy

O godzinie 10:00 w piątek 5 marca br. znów zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który będzie debatował w sprawie ewentualnego wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń. W czwartek rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że sytuacja epidemiczna w kraju jest dynamiczna i na razie nie zapadła żadna twarda decyzja.

Jak donosi redakcją RMF FM, głównym tematem rozmów sztabu kryzysowego ma być objęcie surowymi obostrzeniami kolejnych województw, na wzór warmińsko-mazurskiego, które od 27 lutego znajduje się w stanie podwyższonego rygoru sanitarnego z powodu dużego przyrostu nowych zakażeń.

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie debatował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń

- Będziemy omawiać aktualną sytuację, i być może już w piątek będą podjęte decyzje w tym zakresie. Sytuacja jest dynamiczna. Nie mogę powiedzieć w tej chwili, w jakim kierunku będą szły decyzje, jeśli chodzi o obostrzenia - mówił w czwartek Piotr Müller.

Rzecznik rządu podkreślił jednak, że niezależnie od podjętych przez Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego decyzji, ewentualne nowe ograniczenia wejdą w życie najwcześniej dopiero po weekendzie. Jeśli regionalizacja obostrzeń stanie się faktem, ma ona być wprowadzana również „z pewnym wyprzedzeniem”, by przedsiębiorcy mogli przygotować się do zmian.

- Rozważamy, aby ze względu na to, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych województwach, by przejść docelowo na tygodniowy system raportowania, a nie tak jak do tej pory - dwutygodniowy - zaznaczył Müller.

Mieszkasz w domu? Od 1 lipca nowy obowiązek, niedopełnienie grozi karą nawet do 5 tysięcy złotychMieszkasz w domu? Od 1 lipca nowy obowiązek, niedopełnienie grozi karą nawet do 5 tysięcy złotychCzytaj dalej

O niemal tygodnia w województwie warmińsko-mazurskim obowiązują dodatkowe restrykcje i zakazy. Hotele, galerie handlowe, kina, teatry itp. zostały od poniedziałku zamknięte, a uczniowie z klas I-III szkół podstawowych powrócili do trybu zdalnej nauki.

W innych rejonach kraju większość podmiotów gospodarczych może prowadzić działalność pod warunkiem przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Zamknięte pozostają natomiast aquaparki i siłownie, a także nie ma pozwolenia na stacjonarną działalność dla lokali gastronomicznych. Na terenie całego kraju obowiązuje również nakaz zasłaniania nosa i ust maseczką ochronną.

W ostatnich dniach redakcja RMF FM donosiła, że być może już za niecały miesiąc ponownie otwarte zostaną ogródki w lokalach gastronomicznych, podobnie, jak miało to miejsce rok temu. Według dziennikarzy takie rozwiązanie jest obecnie konsultowane pomiędzy Ministerstwem Rozwoju a Ministerstwem Zdrowia i uzyskało już wstępną zgodę.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał w programie „Tłit” portalu wp.pl, że choć Wielkanoc w tym roku Polacy również spędzą w pełnym reżimie sanitarnym, to tuż po niej może dojść do złagodzenia części obostrzeń, w tym m.in. poluzowania restrykcji dotyczących działalności gastronomi.

Żadne oficjalne decyzje w tej sprawie jednak nie zapadły. Wszystkie działania rządu będą zależeć przede wszystkim od liczby nowych zakażeń COVID-19. Jak przekazali informatorzy RMF FM, jeśli Polacy nie doprowadzą do nagłego pogorszenia się sytuacji epidemicznej z powodu okresu świątecznego, być może już niedługo część uciążliwych obostrzeń zostanie zniesiona.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: RMF 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News