Leki na astmę wycofane z aptek
Marek BAZAK/East News
Monika Majko - 4 Marca 2021

W trybie pilnym wycofują z aptek popularne leki na astmę. Należy ich nie używać i się ich pozbyć

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży partii popularnych leków na astmę. Inhalatory lecznicze Easyhaler mogą być obarczone wadą produkcyjną, o której poinformowała polskie organy Fińska Agencja Leków Fimea.

Leki na astmę zostaną w trybie pilnym wycofane ze wszystkich punktów sprzedaży w kraju. GIF zaapelował do pacjentów, którzy są w posiadaniu leków o wskazanych numerach seryjnych, by przestali ich używać i oddali do utylizacji np. w wyznaczonych punktach w aptekach.

GIF wycofuje z aptek popularne leki na astmę

W związku z informacją o możliwej wadzie produkcyjnej w inhalatorach, GIF podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leków Bufomix Easyhaler i Formoterol Easyhaler. Preparaty te stosowane są w leczeniu chorych na astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Wada jakościowa, o której informację GIF otrzymał od Fińskiej Agencji Leków Fimea, ma dotyczyć komory zbiorczej inhalatora Easyhaler, w której znajduje się proszek do inhalacji. Z obrotu prewencyjnie wycofane zostały wybrane partie produktu leczniczego.

Z krajowych aptek usunięto w trybie natychmiastowym proszek do inhalacji o nazwie Formoterol Easyhaler (12 miligramów/dawka), o numerze serii 2006402 z terminem ważności 05.2022 oraz 2035257 i terminem ważności 11.2022.

Zapadła decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwachZapadła decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwachCzytaj dalej

Wycofany z obrotu został również lek o nazwie Bufomix Easyhaler (320 mcg + 9 mcg/dawka). Numer potencjalnie wadliwej serii to 2032584, a termin ważności produktu upływa 10.2022. Podmiotem odpowiedzialnym za produkt jest firma Orion Corporation z Finlandii.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zaapelował do pacjentów, którzy używają wyżej wskazanych leków i mają w swoich domowych apteczkach produkty o numerach wycofanych serii, o zaprzestanie ich używania. Leki można zutylizować m.in. w specjalnych punktach aptecznych.

Pod koniec lutego informowaliśmy również o wycofaniu z obrotu leku Nitroxolin Forte. Produkt przeznaczony jest dla osób dorosłych, które przechodzą zakażenia ostre oraz zaostrzenia przewlekłych zakażeń dolnych dróg moczowych, spowodowane drobnoustrojami wrażliwymi na nitroksolinę.

Nitroxolin Forte został wycofany ze względu na zanieczyszczenie składu preparatu, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów. O wycofanie leku z aptek wnioskował Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

- Wniosek podmiotu odpowiedzialnego o wycofanie z obrotu wszystkich serii produktu leczniczego wynika z pozyskania przez wytwórcę produktu nowych informacji, że zanieczyszczenie 5,7-Dinitro-8- quinolinol (DNC) jest zanieczyszczeniem mutagennym i z tego względu, zgodnie z wytyczną ICH M7, powinno mieć niższe limity niż obecnie zatwierdzone - przekazano w komunikacie GIF.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: ABC Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News