Nie żyje dziennikarz
Pixabay.com Arcaion
Monika Majko - 12 Marca 2021

Nie żyje Aleksander Żyzny, uwielbiany dziennikarz TVP i Polskiego Radia

Nie żyje dziennikarz Aleksander Żyzny, który w latach 1971 - 2011 był zawodowo związany z Polskim Radiem oraz z Telewizją Polską. Smutne wiadomości przekazali przedstawiciele Auto Klubu Dziennikarzy Polskich, którego Żyzny był przez wiele lat prezesem.

Nie żyje Aleksander Żyzny. Śmierć znanego dziennikarza motoryzacyjnego wstrząsnęła zarówno jego bliskimi, jak i współpracownikami oraz fanami. Swoje życie poświęcił popularyzowaniu zagadnień motoryzacyjnych.

Nie żyje dziennikarz Aleksander Żyzny

– Zmarł dziennikarz motoryzacyjny Aleksander Żyzny, przez lata związany z Radiem Kierowców Programu I Polskiego Radia – przekazał Auto Klub Dziennikarzy Polskich.

W 1971 roku Żyzny zaczął pracę w Komitecie ds. Radia i Telewizji w Dziale Centralnej Fonoteki i Archiwów Programowych, a w 1975 roku dziennikarz otrzymał propozycję współpracy w nowo utworzonej Redakcji Motoryzacyjnej Programu I Polskiego Radia.

W lutym 1977 roku Aleksander Żyzny został przeniesiony do Redakcji Motoryzacyjnej TVP, gdzie pracował m.in. z Andrzejem Kołaczkowskim, Markiem Grotem, Tadeuszem Rzewuskim oraz Włodzimierzem Zientarskim.

Nagła wiadomość dot. Stanisława Dziwisza - w końcu się doigrał? Jest zgłoszenie do prokuraturyNagła wiadomość dot. Stanisława Dziwisza - w końcu się doigrał? Jest zgłoszenie do prokuraturyCzytaj dalej

Dwa lata później z inicjatywy redakcji powstał program „Puchar Studia 8”, przeznaczony dla miłośników motoryzacji. Po zawieszeniu emisji „Magazynu Motoryzacyjnego Studio 2” w latach 80. Aleksander Żyzny występował gościnnie w „Teleranku”, gdzie opowiadał o bezpieczeństwie na drogach.

Jak przekazał portal motofakty.pl, w 1982 roku Żyzny wrócił do redakcji Polskiego Radia i rozpoczął pracę w Radiu Kierowców, jednocześnie kontynuując współpracę z telewizją. Uczestniczył w przygotowaniu na anteny TVP takich programów jak „Auto Moto Fun Klub”, „Auto Moto Klub”, „Automania”, „Moto Polonia”, „Auto Mix” oraz „Auto Kawa czy Herbata”.

W 1992 roku Żyzny został zastępcą redaktora naczelnego pisma motoryzacyjnego „Motor”. Tę funkcję pełnił do 1996 roku, a współpracę z magazynem kontynuował do 2003 roku. Z kolei z redakcjami Polskiego Radia i TVP związany był zawodowo do 2011 roku.

Aleksander Żyzny był również od 2002 roku prezesem Auto Klubu Dziennikarzy Polskich, do którego wstąpił w 1983 roku. Pełnił także funkcję redaktora naczelnego „Biblioteki Auto Klubu Dziennikarzy Polskich”.

Dziennikarz był popularyzatorem motoryzacji oraz aktywnie działał na rzecz polepszenia bezpieczeństwa i kultury ruchu drogowego w Polsce. Był również działaczem sportu samochodowego i brał udział w rajdach dziennikarskich.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Motofakty/TVP Info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News