Moneta jest wiele warta
Pikio.pl (zdjęcie poglądowe)
Monika Majko - 18 Marca 2021

5-złotówka może być warta nawet 100 tysięcy złotych. Warto sprawdzić swoje szuflady

5-złotówka o nazwie „Nike” pochodzi z 1932 roku i została okrzyknięta najrzadszym pieniądzem obiegowym II RP. Moneta jest jednym z najbardziej poszukiwanych okazów przez kolekcjonerów, którzy są w stanie zapłacić za nią niemałe sumy.

Według szacunków, tego typu monet zachowało się od 26 do 120 sztuk. Istnieje więc niewielka szansa, by znaleźć tę 5-złotówkę w swojej szufladzie, jednak osoba, która natrafi na ten wyjątkowy okaz, może sprzedać go nawet za 100 tysięcy złotych.

5-złotowa moneta „Nike” może być warta nawet 100 tysięcy złotych

Moneta „Nike” była produkowana w 1928 roku oraz w latach pomiędzy 1930-1932. Później 5-złotówka została wycofana z produkcji ze względu na zmianę ustroju monetarnego. Dziś jest jednym z najrzadszych pieniędzy obiegowych z II RP.

Na awersie monety znajduje się orzeł w koronie, a na rewersie bogini zwycięstwa Nike, stąd pseudonim, jakim obdarzono pieniądz. Takich monet z 1932 roku zostało bardzo niewiele. Jak szacują specjaliści, zachowało się jedynie pomiędzy 26 a 120 sztuk.

– Po wycofaniu tej emisji z obiegu, mennica warszawska przetopiła 22,8 miliona pięciozłotówek z łącznego nakładu wynoszącego 26,7 mln. Przetopiono zdecydowaną większość monet z rocznika 1932, stąd jego wielka rzadkość i wysokie notowania rynkowe – przekazano w „Specjalizowanym katalogu monet polskich” autorstwa J. Chałupskiego.

Nieoficjalnie: rząd planuje ostrzejsze restrykcje, jest jeden warunek. Do zamknięcia m.in. fryzjerzy, kosmetyczki, sklepy mebloweNieoficjalnie: rząd planuje ostrzejsze restrykcje, jest jeden warunek. Do zamknięcia m.in. fryzjerzy, kosmetyczki, sklepy mebloweCzytaj dalej

Jak podkreślił Daniel Marciniak, właściciel Gabinetu Numizmatycznego D. Marciniak oraz kanału na platformie YouTube, który specjalizuje się w popularyzowaniu wiedzy numizmatycznej, moneta ta jest tak rzadka, że nawet zniszczone okazy osiągają zawrotne ceny na aukcjach.

– Nike z 1932 roku sama w sobie jest rzadkością, więc jej stan ma mniejsze znaczenie – podkreślił Daniel Marciniak.

Za wyjątkową monetę 5-złotową można otrzymać od kolekcjonerów nawet 25 tysięcy złotych, a jej idealne okazy osiągają cenę nawet 100 tysięcy złotych. Warto więc przejrzeć swoje skarbonki i sprawdzić, bo być może trzymamy w nich małą fortunę pod postacią niepozornej 5-złotówki.

Niedawno informowaliśmy również o niezwykłej monecie, która co prawda nie była niezwykłym okazem kolekcjonerskim, ale zadecydowała o losach pewnego młodego małżeństwa. Para młoda w trakcie przysięgi uciszyła księdza i przed ołtarzem wykonała rzut monetą.

Rzut miał rozstrzygnąć nietypowy spór, który przed ślubem toczyli przyszli małżonkowie, jednak goście weselni do ostatniej chwili nie wiedzieli, o co chodzi. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Webniusy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News