Mandaty mają być wyższe
pixabay.com, autor: gosiak1980
Monika Majko - 9 Marca 2021

Mandaty podniesione do 5000 złotych? Osobiste żądanie premiera Morawieckiego

Obecnie maksymalna kara za wykroczenie drogowe wynosi 500 złotych. Premier Morawiecki postuluje jednak aż dziesięciokrotne zwiększenie kwoty najwyższego możliwego mandatu. Szef rządu skierował w tej sprawie pismo do odpowiednich resortów.

Według szefa rządu obecnie mandaty są zbyt niskie i nie robią większego wrażenia na kierowcach, którzy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. Wcześniej Mateusz Morawiecki postulował również m.in. wprowadzenie taryfikacji mandatów na podstawie wartości posiadanego pojazdu.

Mandaty mogą być wyższe. Premier chce podwyżki kar dla polskich kierowców

Na problem zbyt niskich kar za łamanie przepisów drogowych premier Morawiecki zwracał uwagę już pod koniec 2019 roku. To właśnie wtedy szef rządu wpadł na pomysł, by kwoty mandatów uzależnić od wartości samochodu ukaranego kierowcy.

- Gdy ktoś jedzie Lamborghini czy Ferrari, to kara powinna być proporcjonalna - tłumaczył wówczas premier Morawiecki.

Mateusz Morawiecki skierował pismo w sprawie podniesienia maksymalnej stawki mandatu do resortów sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury. W swoim wniosku premier Polski zaznaczył, że chciałby, by maksymalna kara za złamanie przepisów drogowych wyniosła 5 tys. złotych.

Duchowni złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wielkie oburzenie w sieciDuchowni złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wielkie oburzenie w sieciCzytaj dalej

Byłaby to zauważalna podwyżka dla polskich kierowców. Obecnie najwyższy mandat, który można otrzymać za zlekceważenie przepisów drogowych, wynosi 500 złotych. Premier postuluje więc aż dziesięciokrotną podwyżkę tej kwoty.

Jak donosi portal dziennik.pl, polski rząd ma pracować również nad innym rozwiązaniem w tej sprawie. Sejmowa komisja pochyliła się nad petycją, która sugeruje podniesienie kwot mandatów do przedziału od 2 tys. złotych do nawet 4 tys. złotych. Propozycją ma zająć się teraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Według dziennikarzy autor petycji podkreślił w uzasadnieniu, że obecne kwoty mandatów oraz ich nieuchronność, która w praktyce nie funkcjonuje, nie robią na kierowcach wrażenia. Znaczne podniesienie kwot kar miałoby wpłynąć na zachowanie kierowców, którzy w obawie przed dużym mandatem mieliby bardziej przestrzegać przepisów.

- W 1997 roku, gdy wchodził nowy taryfikator, płaca minimalna była niższa niż najwyższy mandat. Dziś zarabiamy znacznie więcej, a mandaty są na tym samym, niezmiennym poziomie - przekazano w uzasadnieniu.

- Pewnie właśnie dlatego wśród Polaków pojawiają się opinie, że mandaty są za niskie, więc „kierowcy nic sobie z nich nie robią” - dodano.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: o2

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News