informacje sytuacja fatalna
Fot. East News Piotr Molecki
Mateusz Sidorek - 3 Marca 2021

Zapadła decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach

Minister Zdrowia przekazał informacje dotyczące decyzji, jakie zapadły podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Adam Niedzielski oświadczył, że w dziewięciu województwach uruchomione zostaną szpitale tymczasowe. Oprócz tego do dwóch zagrożonych regionów wysłanych zostanie 15 milionów maseczek ochronnych z Agencji Rezerw Strategicznych. Gwałtowny wzrost zarażeń obciąża infrastrukturę medyczną.

Najnowsze informacje dotyczące sytuacji pandemicznej w Polsce nie są zbyt optymistyczne. Dzisiaj tj. 3 marca odnotowano 15 698 nowych przypadków koronawirusa, co oznacza gwałtowny skok w porównaniu do poprzednich dni. Podczas konferencji prasowej minister zdrowia przyznał, że rozpoczął się trudny etap.

Z informacji przekazanych przez szefa resortu Adama Niedzielskiego, że infrastruktura szpitalna zaczyna być coraz bardziej obciążona szybkim wzrostem zarażeń SARS-CoV-2. Poziom średniej 10 tysięcy zakażeń dziennie został przekroczony.

Rząd przekazuje nowe informacje ws. skoku zarażeń

Przekazując najnowsze informacje dotyczące sytuacji pandemicznej, minister zdrowia zaznaczył, że dobowa liczba przypadków jest o ponad 3,5 tysiąca wyższa niż w poprzednią środę, a prognozy nie są optymistyczne.

Zdaniem Adama Niedzielskiego trzecia fala nie będzie słabła w najbliższym czasie, co zaczyna oddziaływać na infrastrukturę szpitalną. Wrasta liczba przypadków wymagających hospitalizacji – w ciągu tygodnia zajętych zostało ponad 2 tysiące łóżek szpitalnych dla pacjentów chorujących na COVID-19.

Popowice: znaleziono bombę lotniczą i zwołano sztab kryzysowy. 5000 osób w strefie zagrożeniaPopowice: znaleziono bombę lotniczą i zwołano sztab kryzysowy. 5000 osób w strefie zagrożeniaCzytaj dalej

Tendencja niestety ma charakter trwały, ponieważ dane między ostatnimi dwoma tygodniami pokazują, że średni poziom zachorowań w tygodniu przebił 10 tys. To bardzo duża zmiana. Trzecia fala się rozpędza, mamy stałą tendencję wzrostową, dynamika nie słabnie – mówił Adam Niedzielski.

Trzecia fala się rozpędza, mamy stałą tendencję wzrostową, dynamika absolutnie nie słabnie, mamy powielenie o ponad 1/3 przypadków z tygodnia na tydzień i – co więcej – to wszystko już zaczyna oddziaływać na infrastrukturę szpitalną– zaznaczył szef resortu.

Ważne informacje dla dziewięciu województw – uruchamiają szpitale tymczasowe

W związku z tymi niepokojącymi informacjami minister zdrowia oświadczył, że podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęto decyzję o uruchomieniu szpitali tymczasowych.

Według danych przekazanych przez Adama Niedzielskiego placówki zostaną otwarte w województwach dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim.

Szef resortu podkreślił, że możliwość tak szybkiej reakcji świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu całej infrastruktury na nagłe pogorszenie się sytuacji pandemicznej. Dodał też, że szpitale tymczasowe będą mogły zacząć przyjmować pacjentów od 2 do 3 dni po ogłoszeniu decyzji o ich otwarciu.

To pokazuje, jak inaczej, jak dobrze jesteśmy przygotowani do kolejnej fali – oświadczył minister.

Oprócz tego w „trybie zarządzania kryzysowego” obywatele „na razie najbardziej dotkniętych regionów” otrzymają dodatkowe maseczki ochronne z Agencji Rezerw Strategicznych. Środki mają trafić do województw pomorskiego (10 milionów) oraz warmińsko-mazurskiego (5 milionów).

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o relacji nurka, który jako jeden z pierwszych dotarł do Dziwnowa w dniu po tym, jak do kanału wpadł samochód z czteroosobową rodziną. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News