Na jaw wyszły szczegóły pogrzebu księcia Filipa. Gdyby umarł, wszystko jest zaplanowane
Kilka dni temu światowe media obiegły informacje o pogorszeniu się stanu zdrowia Księcia Filipa. 99-letni mąż królowej Elżbiety II trafił do szpitala, i choć w oficjalnym komunikacie przekazano, że nie ma powodów do obaw, Brytyjczycy drżą o losy wiekowego monarchy.
Ja poinformował Pałac Buckingham, Książę Filip źle się poczuł, dlatego zdecydowano o przyjęciu go na obserwację do szpitala. Choć zapewniono, że to tylko zapobiegawcza wizyta, rodzina królewska już od dawna ma przygotowany scenariusz na wypadek śmierci męża królowej Elżbiety II. Na jaw wyszły szczegóły.
Książę Filip od kilku dni przebywa w szpitalu
99-letni książę Filip jest najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego oraz najstarszym współmałżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego. Mąż królowej Elżbiety II w czerwcu tego roku będzie obchodził setne urodziny, a już niedługo ruszyć mają przygotowania do tej uroczystości.
Rodzina królewska ma jednak również od lat przygotowany scenariusz na wypadek śmierci wiekowego księcia. Procedura została nazwana operacją Forth Bridge i ma zostać wdrożona w życie w przypadku nagłego odejścia męża Elżbiety II.
Jeśli dojdzie do śmierci księcia Edynburga, Pałac Buckingham wyda oświadczenie, które najpierw zostanie przekazane Stowarzyszeniu Prasowemu i BBC. Jeżeli zgon księcia nastąpiły w nocy, ma to zostać zrealizowane najpóźniej do godziny 8:00 rano. W wyjątkowych okolicznościach media zostaną poinformowane o tym, że książę jest na „łożu śmierci”. Najprawdopodobniej jednak wieści o jego odejściu zostaną podane do wiadomości publicznej już po zgonie.
Następnie kraj automatycznie wejdzie w okres żałoby narodowej, co dla Brytyjczyków oznacza, że trzeba będzie przestrzegać szeregu zasad, m.in. opuszczenia flag do połowy masztu na cześć księcia. W czasie przygotowań do pogrzebu księcia królowa Elżbieta II ma chwilowo przestać zajmować się sprawami państwowymi.
Wszyscy prezenterzy telewizyjni zobowiązani zostaną do noszenia czarnych ubrań na znak szacunku do zmarłego księcia, szczególnie gdy będą odczytywać wiadomości dotyczące zmarłego, skierowane do narodu.
Książę Filip jest mężem królowej, dlatego ma prawo do pełnego pogrzebu państwowego. Ciało księcia Edynburga ma zostać wystawione w Opactwie Westminsterskim, by Brytyjczycy mogli oddać hołd zmarłemu monarsze, a następnie pochowane w kaplicy św. Jerzego.
Co ciekawe, Książę Filip miał aktywnie uczestniczyć w planowaniu własnego pochówku. Ponoć nie podobała mu się wizja państwowego pogrzebu z pełnymi honorami. Książę Edynburga miał życzyć sobie prywatnego nabożeństwa w kaplicy św. Jerzego w Windsorze w stylu wojskowego pogrzebu, a następnie pochówku we Frogmore Gardens.
Jak donoszą brytyjskie media, protokół pogrzebowy stworzono przed pandemią i nie jest on zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami prawnymi dotyczące obecności na pogrzebach i stypach. Jak przekazano, w pochówku męża królowej Elżbiety II uczestniczyć ma jedynie najbliższa rodzina i przyjaciele.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje Andrzej Kowalski
- Emeryci oburzeni. Rekordowa podwyżka to kpina, najbiedniejsi zyskają grosze
- Wiemy, co może czekać Polaków na Wielkanoc. Przykre informacje o planowanych obostrzeniach
Źródło: WP