Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła
commons.wikimedia.org/Krzykom
Adrian Sobolewski - 16 Kwietnia 2019

Czy w drugi dzień świąt trzeba iść do kościoła? Odpowiedź jest prosta

Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła? Po uroczystym obiedzie w Niedzielę Wielkanocną może być trudno ruszyć się z domu do kościoła. Czy wiara katolicka wymaga od nas, abyśmy odwiedzili świątynię w Poniedziałek Wielkanocny?

Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła - to pytanie często rozbrzmiewa w domach wiernych, którzy bardzo dobrze bawili się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące świąt nakazanych w Kościele katolickim - czy możemy pozwolić sobie na zostanie w domu w drugi dzień Wielkanocy?

Czym są święta nakazane?

Wielu wiernych Kościoła katolickiego często zastanawia się, kiedy właściwie powinni pojawiać się w kościele. Świąt w roku liturgicznym jest bardzo wiele i nie zawsze wszyscy wierni mogą danego dnia zjawić się w świątyni. W celu wyjaśnienia wątpliwości ustalono listę świąt, które są najważniejsze dla katolików. Są to tak zwane święta nakazane. W te dni każdy wierzący ma obowiązek uczestnictwa w mszy świętej. Łącznie jest 7 takich dni. Oczywiście do tej liczby należy dodać też wszystkie niedziele, gdyż są one równorzędne ze świętem nakazanym.

Poniedziałek Wielkanocny w Kościele

Święta Wielkanocne są najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym dla wiary katolickiej. Ich obchody trwają łącznie osiem dni, a ich kulminacją jest Niedziela Wielkanocna. Jest to pamiątka śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, na których opiera się chrześcijaństwo. Z tego powodu wydarzenia kościelne w czasie Wielkanocy są niezwykle uroczyste i hucznie obchodzone. Podobnie jest w Poniedziałek Wielkanocny, który ma być przedłużeniem radości ze zmartwychwstania mesjasza. Tego dnia w kościele zobaczymy wiele dzieci, gdyż ludzie często wybierają ten dzień na chrzest dla swoich pociech. Poza tym tradycyjnie tego dnia odbywają się święcenia różnych przedmiotów - od samochodów do pól uprawnych!

Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła?

Z powodu dużej wagi tego święta może wydawać się, że Poniedziałek Wielkanocny to święto nakazane. Jednak czy naprawdę w Poniedziałek Wielkanocny obowiązek uczestnictwa we mszyświętej istnieje? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca. Według najnowszej listy świąt nakazanych, która pojawiła się w 2003 roku, w Lany Poniedziałek nie trzeba iść dokościoła. Oczywiście pomimo tego, że nie jest to święto obowiązkowe, kapłani bardzo zachęcają do odwiedzenia parafii w tym dniu - jest to przecież dalszy ciąg radości ze zmartwychwstania Chrystusa.

Oczywiście, niektórzy mogą mieć inne plany na Poniedziałek Wielkanocny. Jest to dzień wolny od pracy, więc wiele osób może planować krótki wypad nad wodę lub długi spacer po lesie. Warto więc wiedzieć, że przy planowaniu jak spędzimy czas w Lany Poniedziałek nie musimy martwić się o naszą duszę - nawet jeśli nie uda nam się zmieścić w tych planach wizyty w kościele.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ozdoby wielkanocne - dekoracje, stroiki, DIY
  2. Kiedy iść do spowiedzi przed Wielkanocą? W tych kościołach będą najmniejsze kolejki
  3. Obrazki i memy wielkanocne. Możesz wrzucić na Facebooka lub wysłać znajomym z życzeniami
  4. Wielkanoc 2019 już niebawem. Jaka jest dokładna data świąt?
  5. Gessler ogłosiła całkowite złamanie tradycji wielkanocnej. Co na to księża?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News