Jacek Kurski chce więcej pieniędzy na TVP
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News
Monika Majko - 5 Marca 2021

Jacek Kurski uważa, że telewizja publiczna powinna otrzymywać nawet 3,5 mld zł rocznie

Jacek Kurski uważa, że Telewizja Polska powinna otrzymywać jeszcze więcej pieniędzy z budżetu państwa. Od 2019 roku TVP otrzymuje 1,95 mld złotych z rekompensaty abonamentowej. Prezes TVP chciałby, by ta kwota wynosiła 3,5 mld.

Jacek Kurski uważa, że taki podział pieniędzy z rekompensaty były sprawiedliwy, a państwo ma obowiązek respektować obowiązującą ustawę abonamentową. Wielu Polaków było zszokowanych stanowiskiem prezesa TVP.

Jacek Kurski chce jeszcze więcej pieniędzy dla TVP

2 mld złotych, które kilku lat otrzymuje od państwa Telewizja Polska, wzbudziły ogromne kontrowersje. Kwota ta pochodzi z rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu z tytułu ulg. Opozycja proponowała, by te pieniądze przeznaczyć m.in. na krajową onkologię, jednak rząd PiS nie zgodził się na takie rozwiązanie.

Rząd PiS przekazuje mediom publicznym wyrównanie, a pieniądze dzieli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zdecydowana większość tej kwoty trafia do Telewizji Polskiej, która od 2016 roku jest w rękach Jacka Kurskiego. Ten z kolei swoją nominację i utrzymanie stanowiska zawdzięcza partii rządzącej i jej prezesowi, Jarosławowi Kaczyńskiemu.

W 2019 roku z rządowej rekompensaty TVP otrzymało 1,12 mld zł z 1,95 mld zł, a wpływy z abonamentu wyniosły nieco ponad 330 mln zł. Telewizja Polska miała łącznie 89 mln zł zysku, a ponad 15 mln zł wydała na nagrody dla zarządu i pracowników.

Pilnie zwołano Rządowy Zespół Kryzysowy. Wiadomo, jakie obostrzenia rozważają politycyPilnie zwołano Rządowy Zespół Kryzysowy. Wiadomo, jakie obostrzenia rozważają politycyCzytaj dalej

Jacek Kurski utrzymuje jednak, że Telewizja Polska dostaje zdecydowanie za mało pieniędzy z rekompensaty abonamentowej. Jak wskazuje prezes TVP, jej wypłata to „nic innego niż wykonanie ustawy, która obowiązuje w Polsce”.

- Jeżeli państwo część obywateli zwalnia, od innych nie jest w stanie ściągnąć abonamentu, a jednocześnie oczekuje niezakłóconego funkcjonowania telewizji publicznej, to powinno dać rekompensatę - tłumaczy Jacek Kurski w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl.

Jak podała w 2019 roku Krajowa Rada Radiofonii i telewizji w swoim corocznym sprawozdaniu, na 13 mln 572 tys. gospodarstw domowych w Polsce odbiornik telewizyjny ma 96,4 proc., jednak abonament radiowo-telewizyjny zapłaciła tylko jedna trzecia zobowiązanych. Według prezesa TVP to utracone pieniądze, które państwo powinno, w zgodzie z obowiązującymi przepisami, mimo wszystko wypłacić mediom publicznym.

- Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo - wskazał szef TVP.

- Zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld zł były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa. To jest po prostu obowiązek państwa, który wreszcie przy obecnej władzy został należycie wykonany - dodał Jacek Kurski.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News