IMGW wydało alerty ostrzegawcze
Pixabay.com Natalia_Kollegova
Monika Majko - 19 Lutego 2021

Drugi i trzeci stopień alarmowy w częściach Polski. Możliwe podtopienia

W ostatnich dniach w Polsce odpuściły siarczyste mrozy, a wraz ze wzrostem temperatury topić zaczęły się śnieżne zaspy oraz lód na zbiornikach wodnych. Synoptycy IMGW ostrzegają Polaków przed możliwymi podtopieniami, spowodowanymi gwałtownym wezbraniem wody.

IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i trzeciego stopnia dla wybranych regionów Polski. Jak przewidują synoptycy, na niektórych zbiornikach poziom wody może w najbliższym czasie przekroczyć stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe.

IMGW ostrzega Polaków przed lokalnymi podtopieniami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej objął najwyższym alertem hydrologicznym tereny położone w województwie mazowieckim. Ostrzeżenie dotyczy okolic Wisły od ujścia Narwi do zbiornika Włocławek.

Na tym odcinku utrzymuje się oblodzenie, co może powodować znaczne wahania poziomu wody przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 19.30 w niedzielę.

Z kolei drugi stopień alarmowy objął teren województwa zachodniopomorskiego i dotyczy obszaru ujściowego odcinka Odry. W tym rejonie prognozuje się wzrost stanów wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością osiągnięcia stanu alarmowego.

Były pracownik TVP powiedział, jak wyglądała praca pod Jackiem KurskimByły pracownik TVP powiedział, jak wyglądała praca pod Jackiem KurskimCzytaj dalej

IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia także dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego i opolskiego. Alert dotyczy zlewni dopływów górnej i środkowej Odry, gdzie w związku ze spływem wód roztopowych stany wody będą wzrastać przeważnie w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Synoptycy wskazują, że ryzyko wystąpienia wzrostów powyżej stanów alarmowych jest największe w zlewniach: Ślęzy, Kaczawy, Baryczy.W województwie zachodniopomorskim alert ostrzegawczy będzie obowiązywał do godz. 8:00 w sobotę, natomiast w pozostałych regionach ważny będzie do godz. 13:00 w niedzielę.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia wydawane jest, gdy „stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych”, natomiast alert drugiego stopnia oznacza, że „stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych”.

W drugim tygodniu lutego Wisła wylała w Płocku na bulwary im. Górnickiego w rejonie ul. Rybaki i portu jachtowego klubu Morka. Zalana została ul. Gmury w dzielnicy Borowiczki, czyli najniżej położona ulicą w mieście. W tym rejonie znajdują się domy jednorodzinne.

Do wylania Wisły w Płocku doprowadził zator lodowy na Zalewie Włocławskim. Prezydent Płocka podjął decyzję o ewakuacji ludzi i zwierząt z ul. Gmury, a woda sparaliżowała ruch w części miasta.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVN Meteo/Inzynieria

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News