IMGW ostrzega
Pixabay.com 27707
Monika Majko - 12 Lutego 2021

Kolejne alerty IMGW. Podnosi się poziom rzek

Do Polski powróciła zima, a wraz z nią groźne zjawiska pogodowe. Specjaliści z IMGW wydali kolejny alert hydrologiczny związany z piętrzeniem się lodu na rzekach. Będzie obowiązywał do godzin popołudniowych.

Ostrzeżenie najwyższego stopnia dotyczy gwałtownego podwyższenia się stanu wody na Pilicy. Wcześniej specjaliści ostrzegali przed spiętrzeniem na Wiśle w rejonie Kępy Polskiej w województwie mazowieckim oraz obszarze Dolnej Odry w województwie zachodniopomorskim.

IMGW ostrzega przed gwałtownym wzrostem poziomu wód

- Na Pilicy w rejonie Białobrzegów występuje gwałtowny wzrost stanu wody spowodowany piętrzeniem lodowym - przekazał IMGW.

Najnowszy alert Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obejmuje teren w województwie mazowieckim i obowiązuje do godziny 14:00. W ciągu najbliższych godzin możliwy jest dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanu zagrożenia w tej strefie.

Ostrzeżenia te związane są z piętrzeniem się lodu na rzekach, które powoduje gwałtowny wzrost poziomu wód. Wcześniej wydano alerty dla Wisły w rejonie Kępy Polskiej, a także ostrzeżenie drugiego stopnia dla obszaru Dolnej Odry.

Andrzej Duda wystąpił przed kamerami. Poinformował o wynalezieniu urządzenia, które wykrywa wirusa z powietrzaAndrzej Duda wystąpił przed kamerami. Poinformował o wynalezieniu urządzenia, które wykrywa wirusa z powietrzaCzytaj dalej

Alerty trzeciego stopnia są wydawane w przypadku, gdy wody wzbierają „z przekroczeniem stanów alarmowych”. Drugi stopień ostrzeżenia hydrologicznego dotyczy natomiast wezbrania wody „z przekroczeniem stanów ostrzegawczych”.

Z trudną sytuacją w związku ze wzbieraniem wody mierzą się mieszkańcy Płocka. W mieście od poniedziałku obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Przyczyną tego stanu jest zator lodowy na Wiśle, który powstał w miejscowości Popłacin, znajdującej się tuż poniżej miasta.

Zator blokuje swobodny przepływ wody i powoduje gwałtowny przybór rzeki. Alarm przeciwpowodziowy wprowadzono również w siedmiu gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.

We wtorek Wisła wylała w Płocku na bulwary im. Górnickiego w rejonie ul. Rybaki i portu jachtowego klubu Morka. Zalana została również ul. Gmury w dzielnicy Borowiczki, która jest najniżej położoną ulicą w Płocku. W tym rejonie miasta znajdują się domy jednorodzinne.

W gotowości utrzymane są lodołamacze, które znajdują się na Zbiorniku Włocławskim. By mogły ruszyć do pracy, musi jednak nastąpić ocieplenie. Temperatura powinna oscylować w okolicach 0 stopni Celsjusza, a decyzja w sprawie ich uruchomienia ma zapaść dopiero w sobotę.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: RMF 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News