Alerty IMGW zostały wydane dla dużej części kraju
materiał redakcyjny
Irmina Jach - 10 Lutego 2021

Alerty pierwszego i drugiego stopnia IMGW. Obowiązują do jutra, nawet do godzin popołudniowych

Alerty IMGW zostały wydane dla dużej części kraju. W wielu województwach najbliższe dni upłyną pod znakiem intensywnych opadów śniegu i silnych mrozów. Kierowcy powinni mieć się na baczności.

Prognoza pogody na najbliższe dni nie napawa optymizmem. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują na utrzymanie się obecnych warunków atmosferycznych. Ujemne temperatury pozostaną z nami przynajmniej do przyszłego tygodnia.

Alerty IMGW zostały wydane dla dużej części kraju

Alerty drugiego stopnia przed silnym mrozem będą obowiązywać między innymi w powiatach: stargardzkim, choszczeńskim, łobeskim, drawskim, wałeckim, szczecineckim, słupskim, wejherowskim, lęborskim, puckim, bytowskim, kartuskim, a także na całym terenie Pomorza.

Z niebezpiecznymi warunkami zmierzą się także mieszkańcy województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Alerty IMGW w większości kraju obowiązują od godziny 22:00 we wtorek do godzin popołudniowych w czwartek.

Dla trzech regionów wydano ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia. Mieszkańcy powiatów: sanockiego, bieszczadzkiego i leskiego powinni przygotować się na intensywne opady śniegu i trudne warunki na lokalnych drogach. Najbliższe dni będą wyjątkowo ciężkie przede wszystkim dla kierowców.

Jest oświadczenie TVP Info w sprawie protestu mediówJest oświadczenie TVP Info w sprawie protestu mediówCzytaj dalej

W nocy ze środy na czwartek termometry wskażą nawet -16 stopni poniżej zera. Możliwe są niewielkie opady śniegu. Intensywniej popada dopiero w najbliższy czwartek. W województwie podkarpackim może spaść do 25 cm białego puchu.

Niebezpiecznie będzie w Małopolsce, gdzie przybędzie do 20 cm śniegu, a także w województwach śląskim, świętokrzyskim i lubelskim, gdzie pokrywa śnieżna powiększy się o kolejne 15 cm. Mroźna aura nie opuści nas w ciągu następnych dni.

- Zima do przyszłego wtorku absolutnie nie odpuszcza, w nocy cały czas mamy ujemne temperatury, w wielu miejscach będą to temperatury dwucyfrowe. Na razie nie widać wiosny - przekazał rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w rozmowie z TVP Info.

W piątek słupki rtęci pokażą od -10 stopni Celsjusza w Kielcach, Lublinie i Białymstoku po -2 stopni Celsjusza w Szczecinie. We wschodnich częściach kraju spodziewane opady śniegu, które nie ustąpią co najmniej do niedzieli.

W weekend temperatura maksymalna sięgnie od - 8 stopni poniżej zera w Rzeszowie i Białymstoku po - 2 stopnie poniżej zera w Szczecinie. Mieszkańcy wschodnich województw oraz woj. śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego mogą spodziewać się opadów śniegu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: meteo.imgw.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News