Hospicjum - pożar
Pixabay.com truthseeker08
Monika Majko - 16 Lutego 2021

Cztery osoby zmarły w tragicznym pożarze hospicjum. Najnowsze doniesieniach w sprawie sprzed roku

Prokuratura Okręgowa w Słupsku postawiła zarzuty w sprawie tragicznego pożaru w hospicjum w Chojnicach, do którego doszło 6 stycznia 2020 roku. W zdarzeniu życie straciły 4 osoby, a kilkoro pensjonariuszy doznało obrażeń w obrębie układu oddechowego.

Chojnickie hospicjum przy ul. Strzeleckiej prowadziła Fundacja Palium. Ogień pojawił się w budynku z powodu niedopałka, zostawionego przez jednego z pensjonariuszy. Zarzuty w sprawie, która rok temu wstrząsnęła Polską, usłyszały dwie osoby.

Pożar w hospicjum zakończył się śmiercią 4 osób

Prokuratura Okręgowa w Słupsku przejęła śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum kilka dni po zdarzeniu, które miało miejsce 6 stycznia 2020 roku. We wtorek 16 lutego 2021 roku rzecznik prokuratury Paweł Wnuk poinformował o postawieniu zarzutów ówczesnej dyrekcji ośrodka.

– Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratura Okręgowa w Słupsku przedstawiła dyrekcji chojnickiego hospicjum Barbarze B. i Jerzemu K. – przekazał we wtorek rzecznik prokuratury Paweł Wnuk.

Jak podkreślił Paweł Wnuk, w budynku hospicjum przy ul. Strzeleckiej w Chojnicach stwierdzono liczne nieprawidłowości m.in. w zakresie przestrzegania przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych i wyposażenia w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnicze.

Smutna wiadomość dla Jolanty Kwaśniewskiej. Nie żyje Andrzej Kratiuk, prezes jej fundacjiSmutna wiadomość dla Jolanty Kwaśniewskiej. Nie żyje Andrzej Kratiuk, prezes jej fundacjiCzytaj dalej

Prokurator wskazał również, że osobom przebywającym na terenie placówki nie zapewniono odpowiedniego bezpieczeństwa i możliwości ewakuacji, a także nie dopilnowano przygotowania budynku do prowadzenia akcji ratowniczej.

61-letnia Barbara B., była prezesem Fundacji Palium i dyrektorem hospicjum, a 49-letni Jerzy K. pełnił funkcję wiceprezesa fundacji i zastępcą dyrektora hospicjum. Według prokuratury niedopełnienie obowiązków przez dyrekcję ośrodka przyczyniło się do nieumyślnego spowodowania śmierci czworga pensjonariuszy oraz powstania obrażeń ciała u kolejnych ośmiorgu pensjonariuszy hospicjum.

– W ocenie Prokuratury Okręgowej w Słupsku za stwierdzone w hospicjum nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego odpowiedzialni byli wyłączenie jako dyrektor i zastępca dyrektora – Barbara B. oraz Jerzy K., przy czym nieprawidłowości te narażały pensjonariuszy oraz pracowników hospicjum w chwili wystąpienia nagłego zagrożenia, jakim jest pożar, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – przekazał prok. Wnuk.

Oskarżeni zostali wcześniej przesłuchani w charakterze podejrzanych, jednak nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Nie złożyli wyjaśnień i nie odpowiedzieli na pytania.

Barbara B. i Jerzy K. nie byli do tej pory karani. Śledztwo w tej sprawie ma zakończyć się w połowie kwietnia 2021 roku. Oskarżonym byłym członkom dyrekcji hospicjum grozi obecnie do 5 lat pozbawienia wolności.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News