GIF wycofuje lek
Wikimedia Commons Henryk Borawski CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en)
Monika Majko - 11 Marca 2021

Lek Silimax wycofany z aptek. Należy od razu przestać go stosować

Z krajowych aptek pilnie wycofano dwie serie produktu leczniczego stosowanego przy problemach z wątrobą. GIF podjął decyzję w związku z informacjami o nieprawidłowościach w oznaczeniu popularnego preparatu.

O decyzji poinformowano w czwartek 11 marca 2021 roku. Produkt leczniczy o nazwie Silimax został pilnie wycofany z obrotu z powodu złego oznaczenia numeru serii produktu, a GIF podkreślił, by nie przyjmować wskazanych w komunikacie leków.

GIF pilnie wycofuje leki z aptek

Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zapadła z uwagi na stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie numeru serii produktu, za który odpowiedzialna jest Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy FILOFARM. Z aptek wycofany został preparat Silimax.

- Opakowanie bezpośrednie (pojemnik) z numerem serii: 05022020 zostało zapakowane w opakowanie zewnętrzne (kartonik jednostkowy) oznakowany błędnym numerem serii, tj.02022020. W związku z tym w kartoniku z numerem serii 02022020 może znajdować się pojemnik z numerem serii: 02022020 lub 05022020 - wskazano w komunikacie GIF.

Silimax to lek roślinny stosowany przez pacjentów zmagających się z dolegliwościami wątroby. Preparat zawiera sylimarynę pochodzącą z wyciągu z owocu ostropestu, który ma korzystny wpływ na proces regeneracji organu, a także chroni go przed toksynami, zwiększa wytwarzanie żółci i oddziałuje na procesy trawienne.

Nagła decyzja rządu ws. maseczek. Obowiązuje od dziś, niektórzy zwolnieni z ich noszeniaNagła decyzja rządu ws. maseczek. Obowiązuje od dziś, niektórzy zwolnieni z ich noszeniaCzytaj dalej

Z obiegu wycofany został produkt leczniczy o nazwie „Silimax (Silymarin), 70 mg, kapsułki twarde”. Z aptek zniknęły serie leku o numerach 05022020 i 02022020 i terminie ważności 01.2023. Podmiotem odpowiedzialnym jest Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy „FILOFARM”.

Jak wskazano w decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, osoby, które posiadają leki o wymienionych numerach seryjnych, powinny zaprzestać ich przyjmowania i zutylizować je np. w specjalnych punktach w aptekach.

Na początku marca informowaliśmy również o wycofaniu z aptek popularnych leków na astmę. GIF zdecydował o zaprzestaniu sprzedaży preparatów Bufomix Easyhaler i Formoterol Easyhaler, stosowanych w leczeniu chorych na astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Wybrane serie Inhalatorów Easyhaler zostały wycofane ze względu na możliwą wadę jakościową, o której informację Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał od Fińskiej Agencji Leków Fimea. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

W tym przypadku również zaapelowano do pacjentów, by zaprzestali używania leków o numerach serii wycofanych z obrotu i zutylizowali je np. w punktach aptecznych, jeśli mają te preparaty w swoich domowych apteczkach.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: ABC Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News