Emerytura może być wyższa
Pixabay.com gosiak1980
Monika Majko - 22 Lutego 2021

Niektórzy mogą dostać nawet 1000 złotych miesięcznie dodatkowo do emerytury

Coroczna waloryzacja emerytury to nie jedyny sposób, by zwiększyć kwotę świadczenia. Okazuje się, że dodatkowe pieniądze mogą należeć się wielu Polakom, a w niektórych przypadkach seniorzy mogą zyskać nawet o 1000 zł więcej.

Już w marcu emerytury polskich seniorów ponownie zostaną przeliczone w ramach corocznej waloryzacji, której współczynnik w tym roku wyniósł 4,24 proc. To jednak niejedyny sposób, by zwiększyć kwotę swojego świadczenia i dostać dodatkowe pieniądze.

Emerytura może być wyższa

Waloryzacja dotyczy wszystkich emerytów, jednak w ostatnim czasie wprowadzono również kilka programów, które pozwalają wybranym grupom seniorów otrzymać dodatkowe pieniądze. Poza tzw. trzynastką i czternastką, które mają zostać wypłacone w kolejnych miesiącach tego roku, istnieje jeszcze kilka sposobów na to, by zwiększyć swój domowy budżet.

Na podwyżkę emerytury w wysokości nawet do 1000 złotych mogą liczyć osoby, które przez co najmniej 15 lat wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i straciły prawo do wcześniejszej emerytury (przepis obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku). To m.in. hutnicy i górnicy, którzy mogą starać się o rekompensatę za ciężką pracę i dzięki temu znacznie podnieść kwotę swojego comiesięcznego świadczenia. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie.

Czasami warto również zrobić gruntowne porządki w szufladach i starych dokumentach. Jeśli znajdziemy nowe dokumenty poświadczające pozostawanie w stosunku zatrudnienia, które nie były brane pod uwagę przez ZUS przy wyliczaniu naszego kapitału, możemy wystąpić o jego przeliczenie. Takimi dokumentami może być m.in. umowa o pracę, pisma o zatrudnienie od przełożonego, a nawet wpisy w książeczkowym dowodzie osobistym.

Od 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówOd 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówCzytaj dalej

O dodatek mogą starać się również niesamodzielni seniorzy w wieku 75+. W ramach tego programu 500 zł miesięcznie przysługuje osobom, których emerytura nie przekracza obecnie 1025 zł (1200 zł brutto), a od 1 marca – 1066 zł (1250 zł).

O świadczenie mogą ubiegać się seniorzy z wyższą emeryturą, jednak kwota ich dodatku będzie odpowiednio pomniejszona. Przysługuje on, jeśli emerytura nie przekroczy 1430 zł netto (1700 zł brutto), a od 1 marca – 1475 zł netto (1750 zł).

Dodatkowe pieniądze mogą dostać również osoby, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie wypracowały lat, potrzebnych do wypłaty emerytury lub ich świadczenie jest niższe, niż minimalne. Matki i ojcowie mogą złożyć wniosek w ZUS o wypłatę uzupełnienia do kwoty minimalnej emerytury, nie może być ona jednak wyższa, niż 1025 zł, a od 1 marca 1066 zł netto.

Po śmierci współmałżonka wdowy i wdowcy zyskują prawo do przejęcia świadczenia po zmarłym partnerze. W takiej sytuacji ZUS będzie wypłacał żonie lub mężowi 85 proc. świadczenia zmarłego bliskiego, warto więc sprawdzić, czy jest to wyższa kwota od naszej emerytury.

Emeryci, którzy nie wypracowali emerytury rolniczej, czyli nie opłacali składki KRUS przez co najmniej 25 lat, mogą doliczyć lata przepracowane na roli do emerytury z ZUS. Do urzędu należy jednak dostarczyć zaświadczenie z KRUS wykazujące okres, za który opłacano składki w KRUS.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News