Córka kobiety miała ciemne plamy na szyi
youtube.com ABC Action News
Monika Majko - 15 Marca 2021

Zauważyła ciemne plamy na szyi córki. Mogą być oznaką problemów z insuliną

Kobieta zauważyła, że jej córka ma wokół swojej szyi ciemne plamki. Początkowo mama dziewczynki myślała, że to zwykły brud. Kiedy plamki nie znikały, postanowiła skonsultować sprawę z lekarzem. Wkrótce postawiono przerażającą diagnozę.

Lekarze poinformowali kobietę, że jej 14-letni córka cierpi na rogowacenie ciemne, które jest charakterystycznym objawem problemów z insuliną w organizmie. U dziewczynki zdiagnozowano cukrzycę typu 2, a jej mama ostrzega dzisiaj innych rodziców przed lekceważeniem niepokojącego objawu.

Córka kobiety miała na szyi ciemne plamki

14-letnia Panthera zaczęła skarżyć się na uciążliwe dolegliwości. Dziewczynka odczuwała niemal ciągłe pragnienie, miała bóle głowy i wahania nastroju. Po jakimś czasie na jej szyi pojawiły się również pierścienie ciemnych plamek.

Mama dziewczynki myślała, że to tylko zabrudzenie, jednak z czasem zorientowała się, że są to niepokojące zmiany skórne. Kobieta postanowiła skonsultować dolegliwości córki z lekarzem, a ten postawił diagnozę, która przeraziła rodzinę.

Okazało się, że Panthera cierpi na rogowacenie ciemne, które może być objawem cukrzycy typu 2. Przewlekła choroba została zdiagnozowana u nastolatki, która musi teraz codziennie przyjmować insulinę i kontrolować swój poziom cukru.

Ratownik medyczny nie wytrzymał. Skierował do Polaków ważną wiadomośćRatownik medyczny nie wytrzymał. Skierował do Polaków ważną wiadomośćCzytaj dalej

Cukrzyca typu 2 to choroba, która będzie towarzyszyć dziewczynce już do końca życia, a u dzieci jej postęp jest szybszy i trudniej się ją leczy. Panthera i jej mama chcą, by ich historia inspirowała inne rodziny do zadbania o zdrowie.

- Musisz zwracać uwagę na jedzenie, które podajesz swoim dzieciom. Musisz kontrolować to, co jedzą, ponieważ ma to długofalowy wpływ na zdrowie - apelowała mama 14-latki w rozmowie z ABC News.

Rogowacenie ciemne towarzyszy m.in. insulinooporności, otyłości i innym niezłośliwym zaburzeniom endokrynologicznym. Może również występować jako zespół paraneoplastyczny w przebiegu nowotworów przewodu pokarmowego, a w szczególności raka żołądka.

Ciemne zmiany skórne mogą pojawiać się nie tylko na szyi pacjenta, ale również w pachwinach. Choroba skóry pojawia się przez wysoki poziom insuliny w organizmie, który aktywuje receptory insuliny w skórze, powodując jej nieprawidłowy wzrost i wytwarzanie dodatkowego pigmentu.

- Chcę, aby inni rodzice wiedzieli, że może się to zdarzyć ich dzieciom, nawet jeśli nie mają cukrzycy i nawet jeśli nikt w ich rodzinie jej nie miał - tłumaczyła mama dziewczynki.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Webniusy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News