Zauważyła ciemne plamy na szyi córki. Mogą być oznaką problemów z insuliną
Kobieta zauważyła, że jej córka ma wokół swojej szyi ciemne plamki. Początkowo mama dziewczynki myślała, że to zwykły brud. Kiedy plamki nie znikały, postanowiła skonsultować sprawę z lekarzem. Wkrótce postawiono przerażającą diagnozę.
Lekarze poinformowali kobietę, że jej 14-letni córka cierpi na rogowacenie ciemne, które jest charakterystycznym objawem problemów z insuliną w organizmie. U dziewczynki zdiagnozowano cukrzycę typu 2, a jej mama ostrzega dzisiaj innych rodziców przed lekceważeniem niepokojącego objawu.
Córka kobiety miała na szyi ciemne plamki
14-letnia Panthera zaczęła skarżyć się na uciążliwe dolegliwości. Dziewczynka odczuwała niemal ciągłe pragnienie, miała bóle głowy i wahania nastroju. Po jakimś czasie na jej szyi pojawiły się również pierścienie ciemnych plamek.
Mama dziewczynki myślała, że to tylko zabrudzenie, jednak z czasem zorientowała się, że są to niepokojące zmiany skórne. Kobieta postanowiła skonsultować dolegliwości córki z lekarzem, a ten postawił diagnozę, która przeraziła rodzinę.
Okazało się, że Panthera cierpi na rogowacenie ciemne, które może być objawem cukrzycy typu 2. Przewlekła choroba została zdiagnozowana u nastolatki, która musi teraz codziennie przyjmować insulinę i kontrolować swój poziom cukru.
Cukrzyca typu 2 to choroba, która będzie towarzyszyć dziewczynce już do końca życia, a u dzieci jej postęp jest szybszy i trudniej się ją leczy. Panthera i jej mama chcą, by ich historia inspirowała inne rodziny do zadbania o zdrowie.
- Musisz zwracać uwagę na jedzenie, które podajesz swoim dzieciom. Musisz kontrolować to, co jedzą, ponieważ ma to długofalowy wpływ na zdrowie - apelowała mama 14-latki w rozmowie z ABC News.
Rogowacenie ciemne towarzyszy m.in. insulinooporności, otyłości i innym niezłośliwym zaburzeniom endokrynologicznym. Może również występować jako zespół paraneoplastyczny w przebiegu nowotworów przewodu pokarmowego, a w szczególności raka żołądka.
Ciemne zmiany skórne mogą pojawiać się nie tylko na szyi pacjenta, ale również w pachwinach. Choroba skóry pojawia się przez wysoki poziom insuliny w organizmie, który aktywuje receptory insuliny w skórze, powodując jej nieprawidłowy wzrost i wytwarzanie dodatkowego pigmentu.
- Chcę, aby inni rodzice wiedzieli, że może się to zdarzyć ich dzieciom, nawet jeśli nie mają cukrzycy i nawet jeśli nikt w ich rodzinie jej nie miał - tłumaczyła mama dziewczynki.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Joanna Kurska trafiła do szpitala po koncercie. Oczekuje na poród
- Miliony osób otrzymały dziś specjalnego SMS-a. Rząd ostrzega obywateli
- 4-latek nagle zniknął. Po 2 latach policja poznała prawdę
Źródło: Webniusy